Prenosimo objavu portala ipress.hr
Gradonačelnik Umaga ponovo u izbornoj utrci: iz male prosječne sredine u 16 godina izrasli smo u prekrasan mali grad europskih standarda, no još je niz projekata pred nama i rat protiv bespravne gradnje
Da vas predstavimo ukoliko ima netko tko ne zna da ste već četiri mandata na čelu Umaga. Prvi mandat na čelu grada osvojili ste 2009 g. nakon prvih direktnih izbora za gradonačelnika. Nakon toga ste na izborima 2013 g.,2017 g. i 2021 g. pobjeđivali u prvom krugu i to uz konstantan rast glasova te ste od tada uspješni gradonačelnik Umaga. Uz to ste i predsjednik istarskog SDP-a te županijski vijećnik.
Prisjećamo se Umaga koji je izgledao prilično zaostao, sumorno i zapušteno tijekom godina prije vašeg prvog mandata. Kako biste vi opisali grad čije ste vođenje preuzeli prije toliko godina?
Nakon što smo 2009. godine preuzeli upravljanje gradom, analizirali smo stanje te se odlučili za strateški dugoročnu, ali cjelovitu preobrazbu Umaga. Za takvo što potrebno je najmanje 20-ak godina, a naš je cilj bio, i ostao, do 2030. godine većim dijelom izgraditi moderan i samoodrživ grad europskih standarda. Uvijek volim naglašavati kako se Umag u zadnjih 16-tak godina ubrzano razvija te kako se nalazi u fazi svog najvećeg razvoja u povijesti. Naravno, nije bilo lako doći do toga, morali smo prvo vraćati dugove i stabilizirati financije, no nakon 16 godina rada mogu svakako reći da sam ponosan na svoj grad, na svoje marljive suradnike i na svoje sugrađane, koji su prepoznali viziju i strategiju razvoja koja je jedinstvena u našoj regiji.
Formula za uspješno vođenje grada je jasna. Od Gradonačelnika se očekuje da ima viziju, znanja, iskustva te da bude pro aktivan i uporan, te da stvara kompetentni tim ljudi, za što je potrebno par godina. Tek kada se stvorila timska kvaliteta rada, osigurali smo sve preduvjete za funkcionalno, ekonomično i učinkovito upravljanje gradom, i to istovremeno na području gospodarskog napretka, podizanja socijalne, zdravstvene, komunalne i opće društvene sigurnosti. Izazova je svakako bilo puno. I danas su prisutni, no upravo ih zahvaljujući našoj kompetentnosti rješavamo.
Vrlo sam ambiciozan i za svoj grad uvijek želim najbolje. Možda ponekad pred sebe postavim visoke ciljeve, ali nikada ne odustajem. Bitno je da se projekt realizira, pa makar i s odmakom. Nije nam cilj mjeriti se s drugim gradovima jer svaka mikro sredina je drugačija, a naš nam strateški položaj najzapadnijeg grada Hrvatske i pograničnog grada uvjetuje da budemo posebni, najbolji za svoje sugrađane, upravo zahvaljujući demografskoj i socijalnoj politici te politici usmjerenoj prema mladima. Ukratko, nekada su ljudi odlazili raditi u Sloveniju i Italiju, danas smo uspjeli te trendove preokrenuti upravo zahvaljujući našem standardu kojeg smo postigli zahvaljujući strateškim projektima. Danas nam veliku većinu javnih radova izvode tvrtke iz Slovenije ili Italije, što je prije 15-tak godina bilo nezamislivo.
Prilično je teško nabrojati što je sve izdignulo Umag i u istarskim i hrvatskim razmjerima. Grad s manje od 15 tisuća stanovnika je među najuspješnijim i najposjećenijim turističkim gradovima i mjestima u Hrvatskoj. Nedavno ste odlučili domicilnom stanovništvu koje se bavi kratkoročnim iznajmljivanjem ostaviti najniži mogući paušal dok ste uglavnom stranim vlasnicima kuća za odmor podignuli porez na nekretnine na 8 eura po metru četvornom. Koliko će grad prihodovati od poreza i gdje se taj novac ulaže?
Turizam je bitan, naravno. No, turizam znači i destinacija koja je organizirana, komunalno uređena, s pregršt događanja, prije svega sportskih manifestacija, zahvaljujući kojima je Umag svaki vikend posjećen s 5 do 10 tisuća gostiju koji nisu tu radi sunca, mora ili smještaja, već upravo radi naših aktivnosti i organiziranih događanja. Prije 15-tak godina imali smo 2 milijuna noćenja, a danas ostvarujemo 3,2 milijuna i među 5 smo najboljih turističkih destinacija u Hrvatskoj. Privatni iznajmljivači su u tom smislu vrlo važni gospodarstvenici našega grada, radi čega smo ih porezno opteretili najmanje što smo mogli. No, nisu dovoljne samo odluke Grada. U svemu treba poštivati i zakon, koji je vrlo jasan u definiranju koja je to nekretnina koja se oporezuje, a koja ne. Svaki grad ima svoje specifičnosti koje je potrebno uvažavati. U gradu Umagu ima gotovo 15-tak tisuća nekretnina, od kojih oko 5 tisuća u vlasništvu stranaca, odnosno građana koji nemaju prebivalište na području grada Umaga. Upravo je tih 5 tisuća građana-stranaca, koji nemaju prebivalište na području grada Umaga, do sada bilo obuhvaćeno plaćanjem poreza. Isti će i dalje, izmjenama Zakona o porezu na nekretnine, biti obuhvaćeni obvezom plaćanja poreza na nekretnine, što je i logično jer se radi o građanima (većinom strancima) koji nemaju prebivalište na području Umaga te navedeno smatramo njihovim doprinosom u održavanju kvalitete boravka u našem gradu.
Grad Umag s osnova poreza na nekretnine očekuje prihod do max. 2 milijuna eura i sav navedeni prihod utrošiti će u održavanje kvalitete boravka djece u vrtiću, što predstavlja tek 40% od ukupno 5 milijuna eura koji su potrebni za funkcioniranje vrtića u Umagu.
Činjenica je da mnogi gradovi, sada i uz pomoć europskog novca, ubrzano pokušavaju stvoriti uvjete za svoje građane, kako starije tako i mlade obitelji. No, Umag već godinama ima besplatne gradske vrtiće za svu djecu, gradi se već peta zgrada POS stanova, na mjesto u Domu za starije se ne čeka. Kako ste uspjeli da Umag danas postaje prestižno mjesto za život? Koje sve benefite uživaju mlade obitelji u Umagu?
Grad Umag svoj razvoj temelji na politički promišljenim strateškim projektima, jer je takav pristup jedini ispravan, što konstantno ponavljam. Voditi grad je jako zahtjevan posao, ne radi se tu o medijskom marketingu ili estradnoj umjetnosti, niti o političkoj govornoj akademiji u kojoj svatko može obećati što želi i govoriti svašta bez ikakvog obzira. Zaista smatram da ne može svatko voditi grad. O kvaliteti rada jedne osobe govore njegova djela, a ne riječi. Znači, rezultati koji su vidljivi i mjerljivi. Kao što uvijek ponavljam, politika je rad i dojam. Rad je mjerljiv djelima, dok se dojam stvara riječima. Danas svatko može svašta izgovoriti bez ikakve odgovornosti, a pojedinim medijima je to jako interesantno te to i potenciraju. Upravo zbog takvog pristupa te praznih i netočnih, ali uhu interesantnih izjava, gubi se sigurnost i kvaliteta, a prevladava površnost i anarhija na štetu cijelog društva. Bez političke stabilnosti i kompetentnog tima koji se godinama stvara nema napretka ni u jednom društvu i to je jednostavno formula za uspješni razvoj grada.
Kroz naš strateški projekt „Umag-grad djece 2010-2030“odlučili smo izgraditi ili u cijelosti rekonstruirati sve vrtiće i škole te time stvoriti najbolje prostorne i tehničke uvjete za našu djecu. U proteklih 15 godina izgradili smo ili rekonstruirali u cijelosti 7 vrtića i 7 osnovnih škola te izgradili novu srednju školu i Dom za starije i nemoćne. Rezultat navedenog jedno smjenska nastava u novim vrtićima i školama već 20-tak godina. Svi vrtići su u gradskom vlasništvu, a sva djeca s pravom upisa imaju svoje osigurano mjesto. Standard je neusporedivo najviši u RH jer za svako dijete grad Umag odvaja 800 eura mjesečno, odnosno 60-tak tisuća eura u 6 obrazovnih godina, dok u prosjeku na osmero djece dolazi jedna odgajateljica. Ponosno ističemo i da su svi vrtići u Umagu besplatni već 8 godina, što će nastaviti biti i dalje jer je to dio naše demografske politike. Novitet od ove godine bit će dodatni vanredni upis za djecu koja su rođena do 31. prosinca tekuće godine, a koja će od 1. siječnja naredne godine moći pohađati vrtić, unatoč činjenici da ne ispunjavaju uvjete za redovan upis u vrtić.
Prednosti su to koje drugi gradovi jednostavno nemaju jer za takav sustav izgraditi potrebno je i do 20-tak godina. Usporedbe radi, Poreč nema izgrađene sve gradske vrtiće za svu djecu, već postoje i privatni, dok Rovinj još uvijek ima dvosmjensku nastavu u osnovnoj školi, a radi se o najrazvijenijim gradovima u Istri, to treba javno istaknuti. Dok je iznos od 800 eura koji se izdvaja za svako dijete u Umagu duplo veći u odnosu na neke gradove ili općine, a to je upravo ta razlika u kvaliteti boravka.
Odnos prema mladim je važan za demografsku politiku našeg grada. Do sada smo izgradili 4 zgrade, odnosno 206 stanova u okviru poticane stanogradnje, dok je za 5. POS zgradu i 100-njak stanova procedura u tijeku. U izgradnji poticane stanogradnje vodeći smo u Istri te smo kroz projekt besplatnih vrtića našim građanima omogućili da za taj novac otplaćuju ratu za kredit za POS stanove, što je jedinstveni primjer u RH, a na što smo izuzetno ponosni. Moram napomenuti da je u pripremnoj fazi i izgradnja 6. POS zgrade, što dokazuje moj naum da će Umag stvarati uvjete za gradnju POS stanova dokle god postoji potreba za istima.
Umirovljenici uživaju našu posebnu skrb te je to jedno od najvažnijih područja u koje ulažemo velika sredstva te definiramo veliki broj poticajnih mjera. Moram naglasiti da je izgradnja Domova za starije pod ingerencijom Županija, a ne gradova te da je naša Županija jedna od najzaostalijih po tom pitanju. Kad smo shvatili da svi dosadašnji istarski župani nisu izgradili ni jedan novi Dom za umirovljenike i da bi im za potrebe umirovljenika iz cijele Istre za izgradnju trebalo sljedećih 25-30 godina, odlučili smo izgraditi u cijelosti svoj Dom, s vlastitim sredstvima. Naglašavamo da 4 županijska doma financiraju svi građani Istre, dakle i mi Umažani, dok se istovremeno naš umaški Dom financira isključivo iz proračuna Grada Umaga te od korisnika. Građani grada Umaga su sufinancirani u iznosu od 10% pa do 100%, za one koji nemaju financijske mogućnosti. Lista čekanja za Dom je minimalna za naše građane te na 100-njak korisnika imamo 60-tak zaposlenika, što je najviši mogući standard u Istri. Usporedbe radi, sva 4 županijska doma za umirovljenike nemaju ni tisuću kreveta, a na listi čekanja je preko 5 tisuća umirovljenika. Budućnosti dakle nema i stoga smo mi morali izgraditi vlastiti Dom umirovljenika.
U narednom mandatu u planu je i dogradnja umaškog Doma za starije i nemoćne garsonijerama za samostalni boravak sa svim pratećim sadržajima. Navedeni će projekt dodatno podići standard već postojećeg visokog standarda kojeg Dom svojim korisnicima nudi.
Koliko se od usvajanja projekta 'Umag grad djece 2010.-2030.' uložilo u osnovno i srednje školstvo i što planirate idućih godina?
Kao što sam ranije rekao, do sad smo izgradili ili u cijelosti rekonstruirali 7 škola i 7 vrtića te izgradili Srednju školu kao jedini grad u Hrvatskoj, što je bila dužnost i obveza Županije.
Preostalo nam je:
Izgradnja novog aneksa Osnovne škole Marije i Line čime će se proširiti, modernizirati i osigurati prostor za sve učenike te glazbenu školu na jednom mjestu.
Izgradnja nove TOŠ “Galileo Galilei“ u obrazovnom kampusu, čime će se riješiti i osigurati najviši prostorni standard za sljedećih 50-tak godina.
Izgradnja Područne osnovne škole Murine, posljednja u nizu novih područnih škola.
Izgradnja centralnog vrtića u Moeli, posljednji u nizu 8 novih vrtića, čime se rješava potreba za sljedećih 20-tak godina.
Teško je procijeniti o kojem se iznosu radi, no pokušat ću pojasniti. Svaki grad ima limitiran razvojni potencijal u redovitim prihodima koji, ovisno o strukturi prihoda, iznosi od 10% pa do 15% iznosa realiziranog proračuna, što je vrlo malo i dovoljno tek za jedan projekt godišnje. Stoga je na Gradonačelniku i njegovom timu da pronađe način i iskoristi sve mogućnosti za izgradnju društvene infrastrukture na kojoj se temelji razvoj grada.
Nakon Trga 1. svibnja, novog zelenog srca grada, sjajno izgrađene nove umaške tržnice pred završetkom ste još jedne strateške investicije - uređenja gradske rive. Doista ste promijenili sliku Umaga.
Razvoj svakoga grada primarno ovisi o našoj viziji i, naravno, o kompetenciji tima jer je to polazna osnova te princip funkcioniranja i razvoja grada. Tek tad slijedi rješavanje administrativnih, imovinsko-pravnih, prostorno-planskih i financijskih izazova. U našim razvojnim projektima u planu je niz investicija pa mogu navesti neke značajnije čije su pripreme započele čak prije par godina, a koje će sigurno preobraziti naš grad.
Gradska tržnica je novo izgrađena na lokaciji stare. Riječ je o novom objektu koji obilježava društveni i gospodarski život grada. Trebalo nam je punih 8 godina od početka do realizacije tržnice, naročito jer je bivša vlast založila staru tržnicu te smo u jednom trenu izgubili vlasništvo nad tržnicom. Danas je tržnica ponos i duša grada, koja se nadovezuje na najnoviji trg u Istri, Trg 1. svibnja, pa do nove gradske rive kao žile kucavice grada. U tijeku je investicija dovršetka izgradnje gradske rive, jednog od najvažnijih projekta, koja će po dovršetku biti najveći ponos našega grada. Izgradnju smo započeli prije 10-tak godina jer se radi o rivi duljine preko 2 kilometra što, osim Umaga, ima jedino Pula u Istri. Gradska tržnica, novi gradski Trg i nova gradska riva su projekti koji su od krucijalnog značaja za naš grad. Radi se o duši grada na kojem se odvija ritam života i socijalnog kontakta građana. Siguran sam da će nova gradska riva kao dio buduće Umaške promenade biti na ponos svih nas te da će biti motiv dolaska u naš grad.
Iznimno uspješan projekt Aglomeracije je završen, a jedan ste od rijetkih gradova koji ima izgrađenu sortirnicu i sanirano odlagališe otpada. Što je grad dugoročno dobio?
Grad Umag već 16. godinu provodi mega projekt „Umag: Smart city-Green City“ koji uključuje sanaciju komunalnog odlagališta, plinofikaciju, izgradnju Valdemata-odlagališta za inertni i građevinski otpad te izgradnju kanalizacije i pročistača otpadnih voda. Grad Umag kontinuirano ulaže velika sredstva u strateške projekte koji osiguravaju našoj zajednici očuvan okoliš te zdravu sredinu za život. U tom smjeru, tako smo u proteklom mandatu realizirali projekt sanacije odlagališta komunalnog otpada Donji Picudo-zapad, vrijednosti 3,4 milijuna eur.
U tijeku je dovršetak i probni rad našeg projekta aglomeracije, najvećeg EU projekta na području Umaga, kojim je izgrađeno 100-tinjak km kanalizacije te uređaj za pročišćavanje otpadnih voda 3. stupnja pročišćavanja, i to najnovijom tehnologijom pročišćavanja koja u svom procesu koristi čak i biljke. Ovim projektom 25 naselja dobiva sustav odvodnje, a ukupna vrijednost cijelog Projekta je 75 milijuna eur, od čega 71% čine bespovratna sredstva Europske unije, a preostalih 29% u jednakim udjelima financiraju Republika Hrvatska, Hrvatske vode i 6. MAJ ODVODNJA d.o.o.
No, Grad Umag i mimo ovog EU projekta konstantno ulaže u izgradnju nove infrastrukture, kao i rekonstrukciju i zamjenu postojeće, koja je potrebna i iznimno važna za budući razvoj. Tim se investicijama bitno podiže kvaliteta opskrbe vodom, kanalizacije i oborinske odvodnje, čime se poboljšava standard života za naše građane.
Ako k svemu navedenom pridodamo realizirane projekte poput „Izdvoji s(v)e – Fai la differenza“, izgradnje jedine sortirnice u Istri i prve u Hrvatskoj 2014. godine (vrijednost 1,8 milijuna eur) te sanacije odlagališta Donji Picudo – istok 2016. godine (vrijednost 1,8 milijuna eur), možemo istaknuti kako je Umag nedvojbeno postao grad primjer svim jedinicama lokalne samouprave na području ekologije i očuvanja okoliša, kao i gospodarenja otpadom.
Još vas čeka dovršetak umaške promenade, jedinstvenog pothvata koji grad i more vraća ljudima. Jeste li zadovoljni?
Umaška šetnica je ujedno pitanje i obveza suverenosti države Hrvatske, integriteta Istarske županije te prava i slobode kretanja građana grada Umaga. No, znamo da je to trn u oku svim „domoljubima“ koji imaju osobni interes. Nastavak izgradnje „Umaške šetnice-promenade“ najvažniji je projekt za građane Umaga koji omogućuje dostupnost i slobodu kretanja, kroz borbu protiv uzurpatora, bespravne gradnje i „velikog kapitala“ čiji je cilj privatizirati obalu. Ujedno, izgradnjom šetnice otvorit će se nebrojene turističke i ekonomske mogućnosti za razvoj rekreacije, sporta, ugostiteljstva duž cijele umaške obale. Nakon više od 50-tak godina nelegalne uzurpacije velikog dijela naše obale, iznimno smo ponosi što provodimo investiciju koja će ubrzo dozvoliti svim građanima i turistima nesmetani prilaz moru te slobodno kretanje svim dijelovima obale, bez iznimke.
Umaška će se promenada u konačnici, do 2035. godine, protezati od kampa „Park Umag“ pa do Kanegre, a kasnije i do susjednog Pirana. Siguran sam kako će Umaška promenada u konačnici predstavljati prepoznatljivi simbol ljepote Umaga, i da će svi građani ostalih gradova željeti imati tu slobodu kretanja.
Gdje pronalazite motivaciju za još jedan mandat?
Motivacija za još jedan mandat nalazi se u mojem razumijevanju i odnosu te mojoj samodisciplini i posvećenosti mome gradu. Ja živim svoj grad Umag otkad se budim pa sve do lijeganja u krevet. Dakle, to je više od samog posla. Umag je i moj grad, rođen sam u Umagu, proveo djetinjstvo tu, odrastao te se razvio kao osoba i kao političar. Naravno da volim Umag te mu želim samo najbolje. Shvaćam vremensku prolaznost te ograničenja i mogućnosti. Upravo stoga se već 16 godina kao Gradonačelnik trudim dati 100% svojeg entuzijazma i znanja te prenositi sve to, ne samo na svoje djelatnike, već i na svoje sugrađane.
Moja je misija svakodnevno Umag pretvarati u sve bolje i ljepše mjesto za život. Iza te jednostavne rečenice stoji ogromno odricanje i rad. Svojim radom i radom moga tima našoj djeci pružamo bezbrižno djetinjstvo s nad standardnim uvjetima, a time i siguran odgoj i obrazovanje, od rođenja, vrtićke dobi, do školske i srednjoškolske dobi. Našim mladima osiguravamo dostupan stan kao temeljnu sigurnost, a obiteljima s djecom, uz besplatne vrtiće, i mogućnost kupovine stana po poticajnim uvjetima, čime osiguravamo nadu i prosperitet života u sigurnom i uređenom gradu jednakih mogućnosti za sve. Sugrađanima treće životne dobi osiguravamo bezbrižan život, uz smještaj u umaški Dom, kao i nizom mjera pomoći, od božićnica, do dostave obroka na kućne adrese, što predstavljaju samo mali dio niza mjera pomoći koje im nudimo.
Moja je misija kao gradonačelniku, izgraditi i osigurati najviše standarde koje Umag može pružati svim sugrađanima, od rođenja do kraja životnog ciklusa. Svakodnevno se, od 2009. godine, početka svojeg prvog mandata, trudim sa svojim timom to i činiti. Umag smo pretvorili iz male prosječne sredine u prekrasan mali grad europskih standarda, na što sam iznimno ponosan. Vodeći smo grad i grad primjer, ne samo po hrvatskim mjerilima, već i europskim, za što smo dobili europska priznanja, kao europski grad sporta 2018 godine, dok sam 2019. godine dobio priznanje za najboljeg gradonačelnika srednje i jugoistočne Europe. Standardi našeg predškolskog odgoja s besplatnim vrtićima te poticana stanogradnja su vrh u Istri i Hrvatskoj. To su činjenice i naša djela koja su mjerljiva i vidljiva, a plod su našega rada. Unatoč stotinama projekata koje sam od prvog mandata realizirano zajedno sa svojim timom, u planu je još veliki broj strateških projekata koje predstavljaju nastavak ubrzanog rasta Umaga, čime gradimo budućnost te ispisujemo povijest Umaga.
Stoga, motivaciju dobivam svakim svojim danom života, kad prošećem ulicama Umaga i našim naseljima, kad vidim kako se razvija naša riva, naša sela, naš grad, kad vidim da se moja vizija pretvara u stvarnost, a najveća mi je motivacija kad k svemu navedenom osjetim zadovoljstvo svojih sugrađana.
Što biste izdvojili kao zadaće u idućem mandatu? Hoćete li dobiti rat protiv bespravne izgradnje koja je devastirala veliki dio Umaga?
Istra je, na sramotu svih nas koji u njoj živimo, postala europski raj za bespravne graditelje i uzurpatore. Bespravna gradnja, uzurpacija šumskog i poljoprivrednog zemljišta te pomorskog dobra je „karcinom“ koji dnevno izjeda našu županiju, do te mjere da danas ugrožava normalnu kvalitetu života građana. Dobro ste rekli – rat, da. Mislim da smo već izgubili mnogo bitaka i teritorija, naročito na jugu Istre gdje nismo svoj na svome, već smo nepoželjni domaćini.
Grad Umag neće odustati. Unatoč dnevnim neugodnostima i prijetnjama. Civilizirano branimo sustave vrijednosti i svoj teritorij te građane koji se drže zakona i plaćaju sve svoje obveze. Ne prihvaćamo ni domaće, a pogotovo ne strane uzurpatore koji se u svojim zemljama ponašaju europski, a u Hrvatskoj čine što ih je volja. Siguran sam da ćemo zajedničkim snagama u naumu uvođenja pravde, kad je uzurpacija i bespravna gradnja u pitanju, uspjeti.
No, vratimo se na pozitivnije i ugodnije teme. Ako pitate što bih izdvojio kao zadaće u idućem mandatu, osim budućih investicija koje sam već prethodno naveo, a koje se odnose na komunalnu infrastrukturu, zaštitu okoliša te obrazovnu infrastrukturu, u narednom mandatu u planu su i sljedeće investicije:
Izvor: ipress.hr