Kultura & zabava

Večer poezije i glazbe uz Šumske pjesnike u Butorima

Objavljeno: 31.07.2024.

Ovoga petka, 2.8., s početkom u 20 sati u Butorima pored Grožnjana ponovno se okupljaju Šumski pjesnici. 

Susret će se održati već 13. godinu, a kao i obično sastojat će se od čitanja poezije domaćih i inozemnih pjesnika te popratnog glazbenog programa. Događanje započinje postavljanjem 3 nove škrile s pjesmama, koje čine dio Aleje pjesnika, rad umjetnika Darka Brajkovića Đepeta Njape iz Buja. 

U pjesničkom dijelu nastupa osmero zanimljivih mladih pjesnika i pjesnikinja! Iz Hrvatske stiže ženska pjesnička reprezentacija koju čine Ivana Miloš, Jelena Benčić i Snježana Radetić. Mađarsku tradicionalno predstavlja Tibor Weiner Sennyjey, dok će na talijanskom čitati Sara Comuzzo iz Udina. Iz Slovenije stiže svestrani Jurij Hudolin, a iz Srbije Mirko Kekić. Tijekom čitanja na gitari će ih pratiti Martin Ladika iz Karlovca koji će održati i samostalni nastup nakon čitanja uz vatru, nakon što je prošle godine već oduševio okupljenu publiku. 

Susret organizira Kulturna udruga Fotopoetika, a podržavaju Općina Grožnjan, Društvo hrvatskih književnika i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.

Šumski pjesnici

Šumski pjesnici su međunarodna pjesnička manifestacija koja se jednom godišnje održava na proplanku iznad ponora Butori nedaleko od Grožnjana (Istra). Izmještanje iz urbane u ruralnu sredinu jedna je od njegovih najvećih zanimljivosti koja ga razlikuje od ostalih pjesničkih manifestacija u zemlji. Različitim sadržajima kojima su pjesnici i organizatori obogatili taj dio šume (drvene klupice koje je trajno postavila Općina Grožnjan, knjižnica u obliku kućice u kojoj prolaznici mogu ostaviti ili posuditi knjige, Aleja pjesnika i višejezična informativna ploča uz cestu) omogućeno je mjesto za susret tijekom cijele godine. 

Tema i cilj susreta nadovezuju se na ideju povratka prirodi, održivog korištenja prirodnih resursa i ekološki osviještenog načina života. Minimalnom intervencijom u krajolik želi se naglasiti važnost očuvanja prirode i šumskog krajolika stoga se ne koriste nikakva umjetna pomagala kao što su umjetna rasvjeta, mikrofoni i sl. Šumski proplanak osvijetljen je isključivo lučicama i bakljama kako bi se što manje interveniralo u prirodu. 

Kad padne mrak, oko 21 sat, započinje čitanje poezije pored krijesa. Čitanje je višejezično, na hrvatskom ili na materinjem jeziku pjesnika, s prijevodom. Čitanje traje otprilike sat i pol, a gostujući pjesnici izmjenjuju se u čitanju. Nakon čitanja gostujućih pjesnika i pjesnikinja, poziva se publika da pročita vlastitu poeziju, za što uvijek postoji velik interes. Posjetitelji i gostujući pjesnici sjede na tlu ili na balama sijena. Redovito gostuju pjesnici iz Slovenije, Mađarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Italije i Hrvatske, kako bi se ojačala prekogranična suradnja.

U popratnom programu već nekoliko godina sudjeluje Speleološko društvo Buje koje posjetitelje upoznaje s ponorom. Kipar Darko Brajković iz Buja gradi Aleju pjesnika koja će ostati trajno postavljena na lokalitetu i koja je jedinstvena „staza pjesama“ u Hrvatskoj. Dosad je izrađeno 9 kamenih ploča s poezijom gostujućih autora.

Šumski pjesnici redovito se održavaju svakog prvog petka u kolovozu, a prvi put su se održali 2011. godine. Na susretu je dosad gostovalo niz značajnih domaćih i inozemnih pjesnika. Susret je besplatan za sve posjetitelje te nije potrebna prethodna najava.
 

Fotografije vezane uz objavu