Istra

Uspješno završen Projekt Zdravi vrt vrtiću

Objavljeno: 30.11.2024.

Udruga Zdravi Novigrad, u partnerstvu s dječjim vrtićima Tičići i Girasole, uspješno je provela projekt „Zdravi vrt vrtiću“. Aktivnosti projekta trajale su od lipnja do kraja studenog 2024., a glavni ciljevi bili su jačanje kapaciteta udruge i dječjih vrtića u pripremi i provedbi projekata, razvoj volonterstva i suradnje u lokalnoj zajednici, te provedba aktivnosti kojima će se djeca, a posredno i njihovi roditelji potaknuti na zdravu i raznovrsnu prehranu, odnosno djecu od malih nogu učiti o uzgoju i važnosti zdrave hrane.

U današnje vrijeme kada se većina stvari kupuje u trgovačkim centrima, djeca čiji roditelji ili nonići nemaju vlastiti vrt, često ni ne znaju odakle dolazi povrće i voće, te kako se ono uzgaja. U sklopu projekta nabavljene su drvene vrtne gredice, sadnice i vrtlarski alat za najmlađe, platnene vrećice i boje. Sadnjom i brigom o vlastitom vrtu, te posjetom lokalnom OPG-u Krevatin i rasadniku Frančeskija, djeca su učila vještine važne za cijeli život, jačala su vlastite kompetencije, timski rad i samopouzdanje, a plodove svoga rada mogu ubrati i pojesti.

U sklopu projekta djeca su se imala priliku upoznati s poslovima poljoprivrednika/ice i stolara/ice koji su u ovo tehnološko i digitalno doba pomalo zanemareni, iako su obrtnička i poljoprivredna zanimanja od izuzetnog značaja. Ova su zanimanja bila Superjunaci projekta, a djeca su se uz odličnog stolara i mentora Alena Radića, upoznala s alatima i drvom, ali i sama iskušala u korištenju alata i izradi drvenih gredica od recikliranih paleta. Iste palete su kasnije još uz pomoć svojih odgajateljica obojali i zasadili.

Na OPG-u Krevatin gdje su ih srdačno dočekali gospođa Jole i njen sin Daniel, pokazali su svoje veliko gospodarstvo i djeca su se upoznala sa zanimanjem poljoprivrednika/ice. Obitelj Krevatin se uzgojem domaćeg voća i povrća na Sv. Servulu u Novigradu bavi više od 20 godina, te su djeca imala prilike vidjeti kako se pripremaju sadnice, gdje se one sade, kako izgledaju plastenici, navodnjavanje, poljoprivredni strojevi. Sami su brali, kušali i mirisali pomidore, paprike, basilico, češnjak, mandarine, maline i kupine, a jako su se razveselili traktorima i kokicama. Dobili su još i sadnice, kašetu mandarina i prekrasne tikve, te zadovoljni nastavili put prema rasadniku Frančeskija kod Savudrije.

U rasadniku Frančeskija ih je dočekala gospođa Ester Brajković Vladilo koju su mališani razveselili prekrasnim buketićem samoniklog bilja. Obilazak rasadnika započeli su u masliniku, te su se i sami okušali u berbi maslina. Posebno ih je oduševio stroj za čišćenje ploda masline od lišća. Zatim im je Ivana pokazala žireve i jednogodišnje sadnice hrasta i bora, te objasnila kako se stabla sade i njeguju. Obišli su i plastenik s ukrasnim biljem i sadnicama. Mališani su i iz rasadnika otišli punih ruku darova! Dobili su žireve kako bi ih sami mogli posaditi, sadnicu hrasta, te nekoliko ukrasnih sadnica bilja za okoliš svog vrtića.

O ekologiji su učili uz lutkarsku predstavu Keko Eko, a na kreativnim, likovnim radionicama sami su oslikali platnene vrećice za svoje roditelje kako bi ih potaknuli na smanjenje korištenja jednokratnih, plastičnih vrećica.

Kako kažu u rasadniku Frančeskija “Zasaditi vrt znači vjerovati u sutra”, a mi smo naše male novigradske vrtove zasadili.

Ovaj projekt proveden je uz financijsku potporu Zaklade Istra – Fondazione Istria iz sredstava Fonda gradova i općina.

Izvor: Grad Novigrad

Fotografije vezane uz objavu