Hrvatska

Sve više izazova za mlade u Hrvatskoj

Objavljeno: 11.11.2024.

Mladi u Hrvatskoj suočavaju se s brojnim problemima koji ozbiljno utječu na njihovu sadašnjost i budućnost. Korupciju vide kao glavni društveni problem, a mnogi od njih ostaju živjeti s roditeljima zbog nesigurnih ekonomskih prilika. Nedostatak povjerenja u institucije, strah od nezaposlenosti, loših zdravstvenih usluga te brige oko egzistencijalnih uvjeta dodatno pojačavaju njihov osjećaj nesigurnosti. Sve više mladih stoga razmišlja o napuštanju Hrvatske u potrazi za boljim mogućnostima i sigurnijim uvjetima za život.

Mladi korupciju doživljavaju kao najveći društveni problem

Mladi u Hrvatskoj, u dobi od 14 do 29 godina, korupciju doživljavaju kao najveći društveni problem koji će obilježiti budućnost zemlje. Osim toga, više od polovice njih i dalje živi s roditeljima, što ukazuje na ekonomsku nesigurnost i otežano osamostaljivanje. Ovi zaključci dolaze iz trećeg ciklusa studije o mladima, koju su proveli Institut za društvena istraživanja i Zaklada Friedrich Ebert.

Izazovi u povjerenju u institucije

Mnogi mladi sve više gube povjerenje u institucije poput Sabora i političkih stranaka te se sve više okreću aktivnostima civilnog društva i volontiranju. Dok je 2018. samo 1 % mladih sudjelovalo u volonterskim grupama, taj broj sada iznosi 20 %. Međutim, podaci pokazuju i podjele među mladima, koji nerado prihvaćaju prijateljstva s osobama različitih političkih uvjerenja.

Strahovi i nesigurnost u budućnosti

U istraživanju, koje je obuhvatilo 717 mladih kroz tri ciklusa u posljednjih 12 godina, sve je izraženiji osobni i društveni pesimizam. Mladi se boje nezaposlenosti, slabih zdravstvenih usluga i egzistencijalnih problema. Osim toga, sve veći broj mladih razmišlja o odlasku iz Hrvatske, pri čemu traže bolje prilike, sigurnija radna mjesta i stabilniju budućnost.

Aktivizam mladih

Riječki srednjoškolci, okupljeni u inicijativi "Akcija za 5!", na jedan su dan preuzeli ulogu gradskih čelnika, razvili projekte za rješavanje ključnih problema i planirali proračune. Ovaj projekt političke pismenosti, koji vodi Udruga Delta, pokazao je da su mladi spremni preuzeti odgovornost i aktivno sudjelovati u promjenama kada im se pruži prilika.

Izvor: Glas Istre