Hrvatska

Sve više stranih sezonskih radnika u turizmu

Objavljeno: 05.02.2025.

Ove godine očekuje se značajan porast broja sezonskih radnika u turizmu, pri čemu bi čak 40 posto njih moglo doći iz inozemstva. Prema analizi Udruge ugostiteljstva i turizma pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP), poslodavci će trebati devet posto više sezonskih radnika nego prošle godine.

Nastavak trenda zapošljavanja stranih radnika

Iako je situacija na tržištu rada u turizmu nešto povoljnija nego lani, i dalje je prisutan kronični nedostatak radne snage. Posebno se ističe sporost administrativnih procedura kod zapošljavanja stranih radnika. Prošle godine sezonski radnici činili su 56 posto ukupne radne snage u vrhuncu sezone, a trend zapošljavanja stranaca nastavlja rasti.

Direktorica Udruge ugostiteljstva i turizma pri HUP-u, Natali Komen-Bujas, ističe da je broj angažiranih stranih državljana porastao za 25 posto, dok se povećao i broj učenika i studenata koji rade sezonski. Najviše stranih radnika dolazi iz BiH, Srbije i Sjeverne Makedonije, no sve je više radnika iz Filipina, Nepala i Indije.

Raste potreba za radnim dozvolama

Lani je izdano 56.228 radnih dozvola u turizmu, što je 22 posto više nego prethodne godine. Unatoč povećanju, broj prijavljenih stranih radnika na mirovinsko osiguranje krajem kolovoza 2024. iznosio je oko 33 tisuće. Velike turističke kompanije i dalje zapošljavaju većinom domaće radnike, ali njihov udio postupno opada.

Ukidanje mjere Stalni sezonac

Mjera Stalni sezonac, koja je omogućavala sezonskim radnicima stabilnost i zadržavanje kod istog poslodavca, ukinuta je ove godine. HUP je apelirao na Vladu da nastavi s njenom primjenom, ali Ministarstvo rada ostalo je pri odluci o ukidanju. Kao alternativu, Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) omogućio je poslodavcima da radnicima koji su prethodno radili kao stalni sezonci ponude stalni ugovor.

Povećana potražnja za radnicima

Poslodavci u turizmu i ugostiteljstvu ove godine najviše traže konobare, sobarice i kuhare. Prema podacima HZZ-a, u prosincu je objavljeno gotovo dvije tisuće oglasa za radna mjesta u sektoru turizma i ugostiteljstva. Osim sezonskog rada, sve je veći interes poslodavaca za dugoročnim zapošljavanjem radnika.

Sindikat turizma i usluga Hrvatske upozorava na nezadovoljstvo radnika zbog izjednačavanja minimalnih plaća s plaćama kvalificiranih djelatnika. To bi moglo rezultirati dodatnim odlaskom stručnih radnika u inozemstvo, što bi dodatno otežalo situaciju na tržištu rada.

Turistički sektor sve više ulaže u poboljšanje uvjeta rada, uključujući smještaj, prehranu i prijevoz za radnike, no pitanje radne snage i dalje ostaje jedno od ključnih izazova za hrvatski turizam.

Izvor: Glas Istre