Hrvatska

Sve više djece treba psihološku pomoć, ali na preglede čekaju mjesecima

Objavljeno: 15.02.2025.

Porast broja upućivanja na psihijatrijske preglede
Posljednjih šest godina u Hrvatskoj bilježi se zabrinjavajući porast mentalnih poteškoća kod djece i mladih. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), broj uputnica za psihijatrijske i kliničko-psihološke preglede porastao je za 40 posto. Djeca se najčešće obraćaju liječnicima zbog anksioznosti i poremećaja raspoloženja, problema koji su se značajno povećali nakon pandemije.

Nedostatak stručnjaka i dugi rokovi čekanja
Dok potražnja za psihološkom i psihijatrijskom pomoći raste, broj dostupnih stručnjaka ne prati potrebe građana. Na preglede kod dječjih psihijatara čeka se mjesecima, a psihoterapijske usluge često su dostupne samo u privatnom sektoru uz visoke troškove. Podaci pokazuju da je u 2018. godini izdano 9.701 uputnica za dječju psihijatriju, dok ih je 2023. godine izdano čak 13.608. Slično, broj psihijatrijskih pregleda porastao je sa 6.853 u 2018. na 9.818 u 2023. godini.

Novi koraci za poboljšanje mentalnog zdravlja
Kako bi odgovorili na sve veću potrebu za psihološkom podrškom, u HZJZ-u je osnovana nova Služba za mentalno zdravlje. Od 1. ožujka započet će s radom novo psihološko savjetovalište koje će pružati dodatnu podršku osobama u potrebi. U njegovom sastavu radit će liječnik specijalist psihijatrije, dva psihologa, socijalni pedagog te dvije medicinske sestre. Cilj je smanjiti pritisak na postojeće zdravstvene ustanove i omogućiti bržu pomoć onima kojima je potrebna.

Sve veći broj tretmana u zdravstvenim zavodima
Županijski zavodi za javno zdravstvo već sada nude niz usluga zaštite mentalnog zdravlja, uključujući individualne tretmane, obiteljska savjetovanja, psihoterapiju i preventivne aktivnosti. Na mjesečnoj razini provodi se oko 20.000 individualnih tretmana, 800 obiteljskih savjetovanja te 3.000 psihoterapijskih sesija. No, unatoč trudu stručnjaka, kapaciteti su i dalje nedostatni u odnosu na rastuće potrebe stanovništva.

Najčešći problemi kod djece i mladih
Prema podacima HZJZ-a, među djecom i mladima najčešći uzroci hospitalizacija su emocionalni poremećaji (36,3 posto), mješoviti poremećaji ponašanja i osjećaja (12,9 posto) te akutni psihotični poremećaji (6,7 posto). Primijećene su i značajne razlike između spolova – kod dječaka dominiraju poremećaji ponašanja, dok djevojčice češće pate od emocionalnih poremećaja.

Stručnjaci upozoravaju da su najčešći problemi s kojima se mladi suočavaju anksioznost, depresija, poremećaji prehrane i identiteta. S obzirom na ograničene kapacitete zdravstvenog sustava, nužno je osigurati dodatne resurse i podršku kako bi se djeci i mladima omogućila pravovremena i dostupna pomoć.

Izvor: Glas Istre
Foto: ilustracija Freepik