Hrvatska

Pravila kampiranja u Hrvatskoj i Sloveniji

Objavljeno: 06.08.2024.

Kampiranje je u Hrvatskoj i Sloveniji zakonski regulirano, a vozači kampera i vlasnici kamp-opreme trebaju biti svjesni gdje smiju postaviti svoje šatore i kamp-prikolice kako bi izbjegli kazne. Prema Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, kampiranje uključuje boravak pod šatorom, u kamp-kućici, kamp-prikolici, mobilnoj kućici, autodomu i sličnim objektima za smještaj na otvorenom.

Prema zakonu, kampiranje je dozvoljeno samo u kampovima koji su za to predviđeni, odnosno u ugostiteljskim objektima iz skupine "Kampovi", kampovima u domaćinstvu i na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Međutim, postoji iznimka za organizirane događaje poput sportskih, izviđačkih i kulturno-umjetničkih manifestacija, gdje je privremeno kampiranje dozvoljeno na za to određenim prostorima.

Lokalne samouprave, javne ustanove i druge pravne osobe mogu odrediti dodatne prostore za kampiranje izvan kampova, ali pod strogo definiranim uvjetima i ograničenim vremenom trajanja. To znači da je kampiranje izvan ovih prostora zabranjeno, čak i na privatnom zemljištu, bez obzira na vlasništvo.

U slučaju da inspektor utvrdi kampiranje na nedozvoljenim lokacijama, turistički inspektor ili komunalni redar može odmah izdati usmeno rješenje o zabrani kampiranja na tom području na rok od 60 dana. Kamp-oprema će biti zapečaćena ili uklonjena.

Zakonom su propisane novčane kazne za prekršitelje, koje se kreću od 1500 do 10.000 kuna (oko 200 do 1300 eura), dok se na mjestu prekršaja može naplatiti kazna u iznosu od 1000 kuna (oko 130 eura).

Kako biste izbjegli kazne i sankcije, važno je kampirati isključivo na dozvoljenim mjestima. Pravila su jasna: kampiranje izvan odobrenih prostora nosi rizik od novčanih kazni i drugih sankcija. Osigurajte da se uvijek informirate o lokalnim propisima prije postavljanja kampa.

Izvor: Glas Istre