Ostalo

Ljetne gužve u Istri pridonijele širenju COVID-19 prema riječima epidemiologinje

Objavljeno: 02.08.2024.

U posljednjem tjednu srpnja Hrvatski zavod za javno zdravstvo primio je 752 prijave novih slučajeva COVID-19. Zbog pojačanog turističkog prometa i okupljanja na koncertima i u trgovačkim centrima, zabilježen je porast broja zaraženih u svim županijama. Na sreću, u ovom razdoblju nije bilo prijavljenih smrtnih slučajeva uzrokovanih COVID-19. Epidemiološku situaciju u Istarskoj županiji komentirala je dr. Jasna Valić iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.

Rastući trend broja zaraženih
Dr. Valić objašnjava da je nakon službenog ukidanja pandemije u svibnju prošle godine došlo do promjene u praćenju zaraznih bolesti, uključujući COVID-19. Umjesto aktivnog praćenja, podaci se sada prikupljaju prijavama obiteljskih liječnika. U srpnju je zabilježeno 96 novih slučajeva, što je značajan porast u odnosu na 15 prijava u svibnju i 18 u lipnju.

Valić upozorava da stvarni broj zaraženih može biti veći jer se mnogi zaraženi s blažim simptomima ne prijavljuju liječnicima. Ljetne migracije i okupljanja na otvorenom dodatno doprinose širenju virusa jer virus lako prelazi s osobe na osobu u gužvama.

Klinička slika i preporuke
Simptomi COVID-19 variraju od blagih respiratornih problema do ozbiljnijih stanja, uključujući visoku temperaturu, jaku grlobolju, gubitak osjeta okusa i mirisa, te upalu uha. Dr. Valić naglašava važnost dijagnosticiranja COVID-19, jer je virus vrlo zarazan i može biti ozbiljan za osjetljive osobe. Preporučuje se izolacija u trajanju od pet dana za zaražene osobe, uz nošenje maske od šestog do desetog dana ako su u kontaktu s osjetljivom populacijom, poput zdravstvenih djelatnika ili starijih osoba.

Osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženima trebaju se testirati peti dan nakon izlaganja, ili odmah ako razviju simptome. Ove mjere pomažu u smanjenju širenja virusa.

Novi sojevi i cijepljenje
Trenutno nema informacija o sekvenciranju novog soja virusa, no poznato je da uzročnik COVID-19 stalno mutira, zbog čega se razvijaju nove varijante omikrona i prilagođava proizvodnja cjepiva. Epidemiolozi preporučuju cijepljenje protiv COVID-19, posebno za starije od 65 godina, osobe s kroničnim bolestima, trudnice, imunokompromitirane osobe i zdravstvene radnike.

Stanje s ospicama u Istri
Unatoč pojavi ospica u susjednim državama, u Istri nije zabilježen nijedan slučaj. Dr. Valić ističe važnost cijepljenja protiv ospica za stvaranje kolektivne zaštite, posebno jer je cjepni obuhvat u Hrvatskoj pao ispod 95 posto. U Istri je procijepljenost također manja od 90 posto, s 88,1 posto djece cijepljene prvom dozom i 80,7 posto drugom dozom prošle godine. Dr. Valić pohvaljuje roditelje koji redovito cijepe svoju djecu i naglašava važnost nastavka cijepljenja kako bi se spriječila epidemija ospica.

Za dodatne informacije i preporuke, pratite upute epidemiologa i službene objave zdravstvenih institucija.

Izvor: Glas Istre