Svijet

Libanon u plamenu: sukobi s Izraelom stvaraju novu humanitarnu katastrofu

Objavljeno: 24.09.2024.

Libanon je ponovno postao poprište intenzivnih sukoba, a izraelski zračni napadi ostavili su za sobom više od 500 mrtvih i tisuće ranjenih. Dok se zračni udari i sukobi između Izraela i militantne skupine Hezbolah nastavljaju, civilno stanovništvo plaća najvišu cijenu. Tisuće Libanonaca, u panici, bježe iz svojih domova, tražeći sigurnost u Bejrutu, stvarajući nepregledne kolone na putu ka gradu. Ovaj novi val nasilja prijeti destabilizacijom cijele regije, a međunarodna zajednica pokušava pronaći rješenje.

Eskalacija sukoba: Udari na Hezbolah i civilne žrtve

Izrael tvrdi da su njegovi napadi usmjereni na strateške ciljeve Hezbolaha, uključujući skladišta oružja, raketne baze i dronove smještene u civilnim područjima. Ipak, brojne civilne žrtve pokazuju kako se ratna strategija često prepliće s užasnom stvarnošću života u Libanonu. Prema libanonskom ministarstvu zdravstva, broj mrtvih raste, dok se tisuće ranjenih bore za preživljavanje. Posebno zabrinjava činjenica da se udari odvijaju u blizini gusto naseljenih područja, poput južnih predgrađa Bejruta.

Globalne reakcije i diplomatski napori

Ova kriza nije prošla nezapaženo na globalnoj sceni. Turska je odmah oštro osudila izraelske napade, optužujući Izrael da uvlači cijelu regiju u kaos. Irak je zatražio hitnu sjednicu arapskih zemalja kako bi se kriza raspravila na razini Ujedinjenih naroda. Unatoč tome, čini se da se primirje ne nazire, a strah od eskalacije sukoba postaje sve jači​.
Rezolucija UN-a 1701: Rješenje ili privremeni odgoda rata?
Izraelski ministar vanjskih poslova, Israel Katz, ističe da je provedba Rezolucije 1701 UN-a ključna za smirivanje sukoba. Ova rezolucija, donesena nakon sukoba iz 2006. godine, zabranjuje prisutnost naoružanih skupina u južnom Libanonu, osim libanonske vojske i UN-ovih snaga. Katz je pozvao međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Hezbolah kako bi se izbjegla daljnja eskalacija sukoba. Međutim, s obzirom na kompleksne odnose i duboko ukorijenjene neprijateljstva, ostaje upitno koliko će uspjeha imati diplomatski napori​.

Američko stajalište: Invazija kao pogrešan potez?

Američki dužnosnici iznijeli su zabrinutost da bi izraelska kopnena invazija na Libanon dodatno pogoršala situaciju. Prema njihovim procjenama, takva akcija ne bi dovela do smirivanja sukoba, već bi mogla izazvati još veće razaranje i pogoršati humanitarnu krizu. Umjesto toga, SAD poziva na diplomatska rješenja i oprez u daljnjim vojnim potezima​.

Humanitarna kriza na pomolu

Kako sukobi eskaliraju, Libanon se suočava s rastućom humanitarnom krizom. Tisuće ljudi bježe iz svojih domova, suočeni s nestašicom hrane, vode i osnovnih potrepština. Međunarodne organizacije upozoravaju da je potrebno hitno osigurati humanitarnu pomoć kako bi se spriječila daljnja katastrofa. Svaki dan sukoba donosi nove patnje civilima, a rješenje sukoba čini se sve daljim​.

Dok izraelsko-libanonski sukobi ne prestaju, cijela regija Bliskog istoka ponovno je na rubu šireg sukoba. Strateški udari Izraela na Hezbolah izazivaju ne samo vojnu, već i humanitarnu katastrofu. Dok međunarodna zajednica traži diplomatska rješenja, pitanje ostaje: hoće li se eskalacija zaustaviti prije nego što u potpunosti uništi Libanon?

Izvor: index.hr