Cijene kruha variraju širom Europe, a najskuplji kruh jedu Finci i Švicarci, s cijenom od 3,67 i 3,62 eura za 500 grama bijelog kruha. S druge strane, najjeftiniji kruh imaju Ukrajinci i Rusi, s cijenama od 0,46 i 0,41 eura za istu količinu. U Hrvatskoj, Zagreb se nalazi na sredini ljestvice s cijenom od 1,41 eura za 500 grama kruha, dok je Split na 90. mjestu s cijenom od 1,33 eura.
Utjecaj turizma i lokalne proizvodnje
Cijena kruha u Hrvatskoj gotovo doseže tri eura po kilogramu, što se smatra previsokim, posebno u zemlji s velikom proizvodnjom pšenice. Iako Hrvatska proizvodi dvostruko više pšenice nego što su domaće potrebe, cijene ostaju visoke. Prema riječima direktorice Žitozajednice, Nada Barišić, turizam može biti jedan od razloga za visoke cijene, unatoč niskim cijenama pšenice na burzama.
Regionalne razlike u cijenama kruha
U europskim gradovima cijene 500 grama bijelog kruha variraju: u Ljubljani iznosi 1,77 eura, u Sarajevu 0,94 eura, a u Podgorici 0,85 eura. U Skoplju i Prištini cijene su još niže, s 0,62 i 0,54 eura.
Problemi u poljoprivredi
Član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore, Matija Brlošić, ističe da je cijena pšenice ostala na istoj razini već desetljećima, dok je cijena kruha porasla deset puta. Smatra da trenutni odnos cijena pšenice i kruha u Hrvatskoj ukazuje na kršenje Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi.
Izvor: Glas Istre