Svijet

Kako će situacija u Njemačkoj utjecati na Europsku Uniju?

Objavljeno: 19.12.2024.

Njemačka politička kriza

Njemačka, najmoćnija ekonomija Europske unije, nalazi se u dubokoj političkoj krizi nakon raspada vladajuće "semafor" koalicije u prosincu 2024. godine. Trostranačku koaliciju, koju su činili Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD), Zeleni i Slobodna demokratska stranka (FDP), slomio je sukob oko proračuna za 2025. godinu. Ključni trenutak bio je smjena ministra financija i čelnika FDP-a, Christiana Lindnera, od strane kancelara Olafa Scholza, što je rezultiralo povlačenjem FDP-ovih ministara i gubitkom parlamentarne većine.

Sadašnja situacija ne samo da otvara pitanja o stabilnosti Njemačke, već i o širim posljedicama za Europsku uniju u vrijeme velikih ekonomskih i geopolitičkih izazova.

Njemačka politička paraliza

Pad vlade kancelara Scholza označava završetak jednog od politički najtežih razdoblja u suvremenoj njemačkoj povijesti. Neslaganja unutar koalicije, pojačana ekonomskim poteškoćama poput rasta cijena energenata i pada izvoza, onemogućila su učinkovito upravljanje zemljom. Njemačka je sada pred prijevremenim izborima zakazanim za 23. veljače 2025., a trenutna tehnička vlada sa Zelenima ima ograničen manevarski prostor.

Svi pogledi sada su usmjereni na Kršćansko-demokratsku uniju (CDU) i Kršćansko-socijalnu uniju (CSU), koje prema anketama bilježe veliku prednost. Međutim, i krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD) bilježi povijesni rast, osobito u istočnoj Njemačkoj, što dodatno komplicira politički krajolik.

Posljedice za Europsku uniju

Njemačka, kao motor Europske unije, igra ključnu ulogu u gotovo svim aspektima europske politike – od ekonomskih reformi do klimatskih politika i sigurnosnih pitanja. Njena politička kriza dolazi u trenutku kada Unija treba snažno vodstvo za suočavanje s nekoliko ključnih izazova:

  1. Rat u Ukrajini: EU ovisi o Njemačkoj u pružanju vojnog i financijskog odgovora na rusku agresiju. Politička paraliza u Berlinu mogla bi oslabiti jedinstvo i odlučnost Unije u ovom ključnom pitanju.
  2. Energetska tranzicija: Njemačka je vodeća u provedbi zelene agende, ali trenutna kriza pokazuje koliko je taj proces ranjiv na ekonomske i političke udare. Odgoda donošenja ključnih odluka o obnovljivim izvorima energije mogla bi usporiti energetsku tranziciju na razini EU-a.
  3. Ekonomska stabilnost: Kao najveća ekonomija u EU, Njemačka ima ključnu ulogu u očuvanju ekonomske stabilnosti. Pad njemačkog izvoza i rast troškova života mogli bi izazvati lančanu reakciju u cijeloj Europi, pogoršavajući inflaciju i usporavajući gospodarski rast.
  4. Jačanje populizma: Rast AfD-a u Njemačkoj dio je šireg trenda jačanja krajnje desnice u Europi. Ako AfD postane važan politički faktor, mogao bi destabilizirati europske integracijske procese, osobito u pitanjima poput migracija i ljudskih prava.

Što slijedi?

Iako Njemačka ima dugu tradiciju političke stabilnosti, trenutna kriza predstavlja značajan izazov za njezin demokratski sustav. Očekuje se da će CDU/CSU iskoristiti situaciju za povratak na vlast, ali pitanje je hoće li moći formirati stabilnu koaliciju. U isto vrijeme, tehnička vlada Scholza sa Zelenima pokušava održati privid stabilnosti do izbora, no s ograničenim učinkom.

Za Europsku uniju, njemačka politička nestabilnost znači dodatni pritisak u ionako izazovnim vremenima. Bez snažnog njemačkog vodstva, Unija riskira usporavanje donošenja ključnih odluka, što bi moglo oslabiti njenu poziciju na globalnoj sceni.

Zaključak

Politička kriza u Njemačkoj dolazi u vrijeme kada Europska unija mora donositi ključne odluke o ratu u Ukrajini, energetskoj sigurnosti i ekonomskom oporavku. Stabilnost Njemačke od presudne je važnosti za budućnost Europe. Hoće li se njemačka politička scena konsolidirati nakon izbora i kako će izgledati novo vodstvo, ključno je pitanje koje će oblikovati smjer Europske unije u godinama koje dolaze.