Italija je odlučila ponovno uvesti ocjenjivanje ponašanja učenika, potaknuta sve većom zabrinutošću zbog nasilnih incidenata prema učiteljima. Ova mjera, slična onoj koja je prvi put uvedena u doba Mussolinija 1924. godine, dio je novog zakona o obrazovanju koji je nedavno usvojen u talijanskom parlamentu.
Najviša ocjena iz vladanja bit će 10, dok će učenici s ocjenom 5 ili nižom biti suočeni s ponavljanjem razreda, bez obzira na uspjeh u ostalim predmetima. Učenici koji dobiju šesticu morat će polagati test iz građanskog odgoja, a ocjene iz vladanja će utjecati na polaganje završnih ispita.
Prema riječima ministra obrazovanja Giuseppea Valditare, cilj mjere je obnoviti odgovornost i poštovanje u školama te vratiti autoritet učitelja. Premijerka Giorgia Meloni podržava ovaj potez, tvrdeći da će vratiti red u obrazovni sustav.
Novi zakon također predviđa novčane kazne za nasilje nad školskim osobljem, koje se kreću od 500 do 10.000 eura. Ove mjere su odgovor na drastičan porast incidenata nasilja prema učiteljima, kojih je 2023. bilo 110% više u odnosu na prethodnu godinu.
Unatoč podršci nekih obrazovnih udruga, poput ANP-a, dio kritičara smatra da se ovim potezom jača autoritarna i kaznena kultura u školama, dok neki političari upozoravaju da se time vraća u razdoblje koje je bolje ostaviti u prošlosti.
Izvor: jutarnji.hr