Hrvatska suočena s velikim odljevom liječnika, razlozi odlaska i moguća rješenja
Posljednjih desetak godina Hrvatska bilježi zabrinjavajući trend iseljavanja liječnika. Prema istraživanju sociologa Ljiljane Pintarić i Drage Župarić-Iljića, objavljenom u časopisu Migracijske i etničke teme, od 2013. do 2024. godine iz zemlje je iselilo 1214 liječnika, među kojima su većinom liječnice. Ključni razlozi za njihov odlazak leže u lošem upravljanju i organizaciji zdravstvenog sustava te problematičnim međuljudskim odnosima unutar radne okoline.
Razlozi za iseljavanje
Primarni razlog za iseljavanje liječnika je loše upravljanje i organizacija sustava, što je potisnulo profesionalne aspiracije liječnika u drugi plan. Istraživanje je pokazalo da liječnici napuštaju Hrvatsku zbog teških radnih uvjeta, visoke razine percepcije korupcije u zdravstvenom sustavu, kao i zbog širih društvenih i političkih problema poput klijentelizma i nepotizma.
Mnogi iseljeni liječnici istaknuli su loše međuljudske odnose kao jedan od najvažnijih razloga za odlazak, često povezujući to s politizacijom struke i formiranjem suprotstavljenih grupacija unutar zdravstvenih ustanova. Mobbing, posebice prema mlađim liječnicima i specijalistima, također je identificiran kao ozbiljan problem, a primijećen je i rodno diskriminativni mobbing, kao i sustavno zlostavljačko ponašanje nadređenih prema podređenima.
Posljedice i moguća rješenja
Ovaj alarmantni trend iseljavanja liječnika ima ozbiljne posljedice na održivost zdravstvenog sustava u Hrvatskoj. Sociolozi Pintarić i Župarić-Iljić upozoravaju da zemlja gubi vrijedne resurse, kako materijalne, tako i ljudske, koji su uloženi u obrazovanje i usavršavanje liječnika. Bez adekvatnih promjena u zdravstvenim i obrazovnim politikama, koje bi trebale uključivati poboljšanje radnih uvjeta i uspostavu transparentnijih mehanizama upravljanja, Hrvatska riskira daljnje urušavanje standarda zdravstvene skrbi zbog nedostatka stručnjaka.
Godina 2023. bila je posebno kritična s obzirom na to da je tada iselilo najviše liječnika, njih 158. S obzirom na prosječnu dob od 36 godina i prosječno osam godina radnog iskustva, ovaj odljev stručnjaka predstavlja značajan gubitak za cijeli zdravstveni sustav. Ako se ne poduzmu potrebne mjere za zadržavanje liječnika, sustav bi mogao biti doveden u ozbiljnu opasnost, upozoravaju autori istraživanja.