Hrvatska

Hrvatska je na začelju u EU po neovisnosti sudaca i državnih odvjetnika prema analizi Europske komisije

Objavljeno: 18.06.2024.

Prema najnovijem izvještaju Europske komisije “Pregled stanja u području pravosuđa u EU-u” za 2024., Hrvatska se nalazi na začelju po neovisnosti sudaca i državnih odvjetnika među 27 država članica EU-a. Unatoč pozitivnim trendovima u percepciji pravosuđa diljem EU-a, Hrvatska još uvijek zaostaje.

Percepcija građana
Prema izvještaju, čak 70% građana Hrvatske smatra da sudovi i suci nisu neovisni. Od toga, više od 30% ocjenjuje njihovu neovisnost kao “vrlo lošu”, dok ostatak smatra da je situacija “uglavnom loša”. Samo 20% građana pravosuđe smatra uglavnom dobrim ili vrlo dobrim.

Komparativna analiza
Hrvatska se nalazi na dnu ljestvice zajedno s Bugarskom, Poljskom i Slovačkom. Nasuprot tome, Danska, Finska, Austrija, Švedska, Luksemburg i Njemačka su na vrhu po neovisnosti pravosuđa. Slovenci se nalaze na 18. mjestu, dok je Mađarska na 20. mjestu.

Razlozi za izostanak neovisnosti
Glavni razlog niske neovisnosti sudaca u Hrvatskoj je politički pritisak, što potvrđuje 60% ispitanika. Također, 50% građana smatra da su suci pod utjecajem ekonomskih i drugih interesnih skupina.

Broj sudaca i efikasnost
Hrvatska ima jedan od najviših brojeva sudaca na 100.000 stanovnika u EU, s 42 suca. Slovenija ima 40, dok Irska i Danska imaju između tri i šest sudaca na isti broj stanovnika. Hrvatska je također zemlja s najviše neriješenih građanskih i trgovačkih predmeta, ali bilježi pozitivan trend s omjerom riješenih predmeta od 140% u 2022.

Europski programi i ulaganja
EU kroz program Pravosuđe za razdoblje 2021.–2027. osigurava više od 305 milijuna eura za razvoj pravosudnog sustava. Cilj je poboljšati efikasnost i neovisnost pravosuđa, kao i pristup pravdi za građane i poduzeća.

Izjave Europske komisije
Potpredsjednica Europske komisije za vrijednosti i transparentnost, Vìra Jourová, naglašava da je izvještaj alat za praćenje napretka i poboljšanja na nacionalnoj razini. Jourová ističe važnost povjerenja u pravne institucije i zajamčene neovisnosti pravosuđa za sve građane EU-a.

Ovaj izvještaj pruža vrijedne informacije u cilju jačanja vladavine prava i zaštite temeljnih prava.

Izvor i detaljnije: Glas Istre