Nakon što su vatrogasci prošlog ljeta izborili veće plaće, dio gradova sada upozorava da su im ti troškovi postali prevelik teret za proračun. Neke jedinice lokalne samouprave izražavaju zabrinutost zbog rasta rashoda, dok glavni vatrogasni zapovjednik poručuje da vatrogasci zaslužuju dostojne plaće.
Povećanje plaća i proračunski pritisak
Vatrogasci su nakon prosvjeda uspjeli izboriti bolje uvjete rada, a pojedini su tada istaknuli kako su im plaće s dodacima dosegnule 1.250 eura. No, u posljednje dvije do tri godine rashodi za vatrogasce u nekim gradovima porasli su za više od 80 posto.
Gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić naglašava kako je rast troškova značajan, ali da su svjesni važnosti osiguravanja dostojnih uvjeta za vatrogasce. Bjelovar i Ilok također se suočavaju s izazovima – primjerice, ukupni rashodi za vatrogasce u Bjelovaru za 2025. iznose 1,9 milijuna eura, što je čak 118 posto više nego 2022. godine.
Državna pomoć i financiranje
Država je povećala sredstva za javne vatrogasne postrojbe za 12 posto, dok su prošle godine gradovima dodijeljena i dodatna sredstva u iznosu od pet milijuna eura. Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković poručuje kako razumije zabrinutost, ali naglašava da vatrogasci moraju biti adekvatno plaćeni te dodaje da država također sufinancira njihove plaće kroz minimalne financijske standarde.
Strah od gašenja vatrogasnih jedinica
Unatoč povećanju državnih sredstava, dio gradova i općina s manjim proračunima upozorava da bi zbog velikog financijskog opterećenja mogli doći u situaciju da preispitaju održivost svojih vatrogasnih jedinica.
Iako plaće vatrogasaca variraju od grada do grada, ono što je zajedničko svim profesionalnim vatrogascima jest predanost i rizik kojem se izlažu kako bi zaštitili živote i imovinu građana.
Izvor: net.hr