Hrvatska

Grad Umag kao lider zelene tranzicije u Hrvatskoj

Objavljeno: 11.10.2024.

Grad Umag je jedan od vodećih primjera zelene tranzicije u Hrvatskoj, s projektima koji već od 2010. godine promiču zaštitu okoliša i smanjenje ekološkog otiska. Kroz inicijative poput plinofikacije, gospodarenja otpadom i razvoja vodozaštitnog područja, Umag je postavio temelje održivog razvoja.

Plinofikacija, gospodarenje otpadom i vodozaštitno područje
Umag je proveo plinofikaciju koja je većim dijelom u funkciji. Gospodarenje otpadom također napreduje, s dovršenom sanacijom jednog dijela deponija 2017. i trenutnom sanacijom preostalog dijela, planiranom za dovršetak do kraja godine. Grad gradi reciklažno dvorište i sortirnicu za građevinski otpad, jedinstvenu u Istri. Vodozaštitno područje je uspostavljeno, a projekt aglomeracije i pročišćavanja otpadnih voda je u fazi razvoja.

Fokus na obnovljive izvore energije
Umag se sve više okreće obnovljivim izvorima energije, posebice solarnim elektranama. Već 2014. godine, dok je program bio pod upravljanjem gradova, sklopljeno je preko 200 ugovora s građanima za korištenje obnovljivih izvora. Nakon što je upravljanje preuzeto od strane fondova, Grad Umag odlučio je pomoći građanima sufinanciranjem projektne dokumentacije, a iduće godine planira sufinancirati i samu ugradnju solarnih sustava.

Solarne elektrane na javnim objektima
Grad Umag razvija i vlastite projekte solarnih elektrana. Trenutno projektiraju elektranu snage 30 kW na novoj tržnici, koja će pokrivati njene energetske potrebe, a višak će slati u mrežu. Planirane su i elektrane na školama, vrtićima, domu umirovljenika i Pučkom otvorenom učilištu, ukupne snage od 330 kW. Procijenjeni povrat investicije iznosi oko sedam godina, a moguće je da će biti i kraći u slučaju rasta cijena električne energije.

Iskorištavanje postojećih površina
Grad planira postaviti solarne panele i na sanirane površine poput odlagališta otpada i velikih parkirališta, gdje bi se infrastruktura mogla jednostavno povezati na mrežu uz minimalne troškove. Ovi projekti će se realizirati na više lokacija, ukupne površine nekoliko hektara, s ciljem proizvodnje energije za distribuciju u mrežu.

Umag se svojim projektima i ulaganjima pozicionira kao primjer uspješne zelene tranzicije, nastojeći osigurati održivost i bolju kvalitetu života za svoje građane.

Izvor: istarski.hr

Fotografije vezane uz objavu