Svijet

Europska unija jača sigurnost i obrambene kapacitete

Objavljeno: 07.03.2025.

Čelnici država članica Europske unije okupili su se u Bruxellesu na izvanrednom samitu kako bi raspravili o jačanju europske sigurnosti i obrane. Tijekom samita usvojeni su ključni zaključci koji postavljaju smjernice za daljnje korake u obrambenoj politici Unije, uz naglasak na zajedničku suradnju i jačanje strateške neovisnosti.

Povećanje ulaganja u obranu

Jedna od glavnih odluka samita odnosi se na povećanje obrambenih kapaciteta članica EU-a. Donesen je prvi popis prioriteta koji uključuje:

  • Zračnu i proturaketnu obranu
  • Topničke sustave i precizne udare
  • Dronove i sustave protiv dronova
  • Vojnu mobilnost i zaštitu kritične infrastrukture
  • Kibernetičku sigurnost i elektroničko ratovanje

Čelnici su istaknuli važnost smanjenja strateške ovisnosti te jačanja europske obrambene industrije kako bi Unija mogla samostalno osigurati potrebnu opremu i streljivo.

Novi financijski mehanizmi za obranu

Kako bi se omogućila daljnja ulaganja, predloženo je da države članice mogu premašiti postojeće proračunske limite ako sredstva idu za obranu. Osim toga, planira se osnivanje novog financijskog instrumenta EU-a koji bi omogućio državama članicama zajmove u vrijednosti do 150 milijardi eura, uz garanciju europskog proračuna. Također, Europska investicijska banka razmatra opciju kreditiranja isključivo obrambenih projekata.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavila je prijedlog koji uključuje tri ključna stupa:

Povećanje ulaganja u obranu, uz olakšice za državne proračune

Zajednička nabava oružja kako bi se smanjili troškovi i poboljšala interoperabilnost

Jačanje europske obrambene industrije kroz dodatna ulaganja i razvoj novih tehnologija

Očekuje se da će krajem mjeseca Europska komisija predstaviti "Bijelu knjigu" o budućnosti europske obrane, a daljnje rasprave održat će se na samitu u lipnju.

Snažna potpora Ukrajini

Europski čelnici ponovili su svoju odlučnost u pružanju potpore Ukrajini. Naglašena je potreba za nastavkom političke, financijske, humanitarne i vojne pomoći te jačanje sankcija protiv Rusije. Također, predložena je dublja suradnja između europske i ukrajinske obrambene industrije kako bi se osigurala bolja opskrba oružjem i streljivom.

Većina država članica podržala je zaključke o Ukrajini, no Mađarska nije dala svoju suglasnost, čime je signalizirana određena podjela unutar EU-a. Ipak, ostale članice izrazile su čvrstu podršku europskoj sigurnosti i nastavku pomoći Ukrajini.

Povijesna odluka o naoružavanju

Ovo je prvi put od Drugog svjetskog rata da je Europska unija donijela odluku o značajnom povećanju ulaganja u obranu. Odluka je donesena u kontekstu promijenjene geopolitičke situacije i sve većeg pritiska na EU da preuzme veću odgovornost za vlastitu sigurnost, posebno nakon promjena u američkoj vanjskoj politici.

Ukupna potrošnja na obranu među članicama EU-a već sada raste, a očekuje se daljnje povećanje. Cilj je jačanje europske obrambene autonomije i osiguranje stabilnosti unutar Unije i šireg europskog prostora.

Izvor: HRT