Svijet

EU uvodi carine na kineska električna vozila

Objavljeno: 05.10.2024.

Prijeti trgovinski sukob

Europska unija donijela je odluku o uvođenju carina do 45% na uvoz električnih vozila iz Kine, što bi moglo dovesti do trgovinskog sukoba s ovom azijskom velesilom. Ova mjera dolazi nakon istrage o kineskim subvencijama za automobilsku industriju, koje, prema EU, narušavaju tržišnu ravnotežu. Glasanje o ovoj odluci održano je u petak, nakon čega su dionice europskih proizvođača automobila zabilježile rast.

Podijeljeno mišljenje unutar EU-a

Odluka o carinama naišla je na podijeljene reakcije među članicama EU-a. Francuska i Španjolska podržale su mjeru, dok su Njemačka i nekoliko drugih država bile protiv. Dvanaest zemalja ostalo je suzdržano, što pokazuje neslaganja unutar EU-a o najboljem pristupu ovom pitanju. Dok su neki uvjereni da je nužno postrožiti stav prema kineskim subvencijama, druge zemlje strahuju od negativnih posljedica trgovinskog sukoba, osobito na europsku automobilsku industriju.

Kina prijeti protumjerama

Kineska vlada oštro je reagirala na odluku EU-a, najavljujući moguće uzvratne carine na europske proizvode poput mliječnih proizvoda, mesa, alkohola i automobila. Peking je upozorio da bi ova mjera mogla narušiti povjerenje kineskih investitora u Europu i dodatno opteretiti već složene trgovinske odnose.

Kineska električna vozila sve više osvajaju europsko tržište, a njihov udio porastao je s 3% na preko 20% u posljednje tri godine. Brendovi poput BYD-a i Geelyja, zajedno s Teslom koja proizvodi u Kini, značajno su povećali svoje prisustvo u Europi.

Reakcije europskih proizvođača automobila

Europski proizvođači automobila oprezno su reagirali na ovu odluku. Iako su dionice nekih kompanija poput Stellantisa, Mercedesa i BMW-a porasle, analitičari smatraju da je taj rast bio očekivan. Industrija se već suočava s izazovima, uključujući pad potražnje na kineskom tržištu. Volkswagen, koji se protivio uvođenju carina, upozorio je da bi ovaj potez mogao dodatno naštetiti europskoj konkurentnosti.

Pregovori se nastavljaju

Unatoč uvođenju carina, pregovori između EU-a i Kine se nastavljaju kako bi se izbjegao potpuni trgovinski sukob. Mogući dogovor mogao bi uključivati mehanizme kontrole cijena i volumena izvoza, a svako rješenje morat će biti usklađeno s pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

Odluka o carinama dolazi u ključnom trenutku za europsku automobilsku industriju, koja se suočava s velikim izazovima, uključujući globalno usporavanje potražnje i rastuću konkurenciju iz Kine.

Izvor: lidermedia.hr