Svijet

EU treba strateški pristup trgovini za borbu protiv populizma

Objavljeno: 02.07.2024.

Prema američkom portalu Geopoliticalmonitor.com (opinion - autorsko mišljenje), Europska unija uspjela je izdržati napredovanje krajnje desnice, ali su europski izbori potvrdili predizborne prognoze. Ekstremno desna stranka Marine Le Pen odnijela je pobjedu u prvom krugu parlamentarnih izbora, što najavljuje nepredvidivi rasplet u Francuskoj.

Geopoliticalmonitor.com je američki portal koji se bavi analizom i izvještavanjem o globalnim političkim i ekonomskim pitanjima.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetio je Berlin kako bi obnovio francusko-njemačku suradnju i pozvao Europljane da se "probude" i suprotstave prijetnji populizma. Iako je krajnja desnica zabilježila uspjehe u obje zemlje, vizija njihovih lidera za Europu ostaje jasna.

Macron i njemački kancelar Olaf Scholz u zajedničkom članku za Financial Times predlažu jačanje jedinstvenog tržišta i povećanje EU inovacija i investicija. Njihov cilj je jačanje suvereniteta EU-a u vrijeme rastućih geopolitičkih napetosti i globalne konkurencije. Umjesto protekcionizma, zalažu se za otvoren i održiv pristup koji podržava pravedne trgovinske sporazume i promiče interese EU-a.

Kako bi se borila protiv populizma, EU mora imati jasnu vanjsku ekonomsku strategiju, uključujući trgovinsku politiku. Ovo će pomoći povećati konkurentnost, diversificirati opskrbne lance i ubrzati zelene i digitalne tranzicije. To će donijeti koristi građanima i malim poduzećima, te podržati globalne partnere Europe.

Promjene u Bruxellesu donose nove izazove. Iako je desni centar ostvario bolji rezultat na izborima, desnica i dalje jača svoj utjecaj. Ovo može otežati planove predsjednice Komisije Ursule von der Leyen da zadrži većinu. Građani EU-a su u anketama istaknuli borbu protiv siromaštva kao glavni prioritet, što pokazuje njihovo nezadovoljstvo trenutnim stanjem i potrebu za promjenama.

Populističke stranke uspješno koriste javno nezadovoljstvo i osjećaj napuštenosti od strane elite. Posebno su se fokusirali na poljoprivredu, okrivljujući briselske birokrate i Zeleni plan. Desni centar pokušava pridobiti glasove poljoprivrednika sabotirajući ključne ekološke zakone, što dodatno pogoršava situaciju.

Kako bi EU ostala konkurentna, mora ulagati u domaću proizvodnju energije i kritične minerale, ali i nastaviti uvoziti kako bi osigurala zelenu i digitalnu tranziciju. Protekcionizam, temeljen na ideološkom protivljenju globalnoj trgovini, prijeti dugoročnim gospodarskim ciljevima EU-a.

EU mora unaprijediti strategiju trgovine i ulaganja, osigurati opskrbne lance i poticati rast u partnerskim zemljama. Kroz koordinirani pristup, EU može postići održiviji rast i obnoviti povjerenje u demokraciju, dok štiti svoju gospodarsku agendu od populizma.