Dan borbe protiv govora mržnje obilježava se kao prilika za podizanje svijesti o opasnostima mržnje te promicanje poštovanja, tolerancije i razumijevanja među ljudima.
Vijeće za elektroničke medije (VEM) ove godine razmotrilo je 36 slučajeva potencijalnog kršenja zakona zbog govora mržnje ili poticanja diskriminacije. Među kažnjenima su televizije Z1 i STV zbog emitiranja ustaškog pozdrava u emisiji Bujica te udruga Vigilare zbog diskriminacijskog teksta o rodnom identitetu. Sankcije su uključivale četverosatnu zabranu emitiranja za televizije i opomenu za Vigilare, s prijavom Državnom odvjetništvu za daljnje postupanje.
Govor mržnje u medijima
Prema VEM-u, prošle godine nije zabilježen značajan porast govora mržnje ili diskriminacije putem medija, osim krajem godine kada su se dogodili sporni incidenti s Bujicom i Vigilareom. Predsjednik VEM-a, Josip Popovac, naglasio je kako VEM neće tolerirati poticanje mržnje ili diskriminacije, bez obzira na političke strasti koje mogu vladati u izbornoj godini.
Različite percepcije
Unatoč tvrdnjama VEM-a, Kuća ljudskih prava smatra da je govor mržnje i dalje prisutan i često neprijavljen. Ističu kako je govor mržnje često potaknut aktualnim događajima, primjerice povećanjem broja stranih radnika u Hrvatskoj. Udruga upozorava na normalizaciju neprihvatljive komunikacije u javnom diskursu, posebice u digitalnom okruženju.
Utjecaj poznatih osoba
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) upozorava na opasnosti govora mržnje koje dolaze od poznatih osoba, uključujući političare, novinare i sportaše. HND naglašava važnost javne osude takvih izjava kako bi se spriječilo širenje mržnje. Također, primjećuju kako političari često ne biraju riječi pažljivo, što doprinosi rastu neprihvatljive komunikacije.
VEM i druge organizacije nastavljaju borbu protiv govora mržnje, no izazovi ostaju, posebno u digitalnom svijetu i javnom diskursu. Važno je kontinuirano raditi na osvještavanju problema i osiguravanju odgovornosti za izrečene riječi, posebno onih s velikim utjecajem u društvu.
Izvor: Glas Istre