Posljednji događaji na Bliskom istoku izazivaju ozbiljnu zabrinutost zbog mogućnosti da sukobi eskaliraju u puni rat.
Donosimo pregled ključnih događaja, sukoba, vojnih akcija i međunarodnih reakcija koje oblikuju trenutačnu dinamiku u ovoj iznimno napetoj regiji.
Sukobi Irana i Izraela prijete širim ratom
Nedavni iranski napad na Izrael, u kojem su korištene stotine dronova i projektila, otvorio je novu fazu napetosti. Izraelske obrambene snage uspješno su presrele većinu projektila, ali nekoliko ih je ipak pogodilo ciljeve unutar zemlje. Ovaj događaj izazvao je oštre reakcije iz Izraela te pozive na hitnu deeskalaciju od strane Ujedinjenih naroda i međunarodne zajednice. Sve veće napetosti između Irana i Izraela dodatno povećavaju rizik od regionalnog sukoba s nesagledivim posljedicama.
Nasilje u Libanonu i oslabljeni Hezbollah
Ubojstvo vrhovnog vojnog zapovjednika Hezbollaha, Ibrahima Aqila, uzrokovalo je novi val nasilja u Libanonu. Izrael tvrdi da je Aqil bio ključan za planiranje vojnih operacija protiv Izraela, čime je postao metom napada. Kao odgovor, Hezbollah je pokrenuo raketne napade na sjever Izraela, a izraelske snage nastavile su svoje operacije s ciljem slabljenja ove militantne organizacije. Ovaj uzvratni ciklus nasilja povećava bojazan od šireg sukoba koji bi mogao uključiti više država i izazvati humanitarnu krizu.
Eksplozije komunikacijskih uređaja donose novu prijetnju
Uz intenziviranje sukoba, pojavljuje se novi oblik nasilja – eksplozije komunikacijskih uređaja poput pagera i voki-tokija. Ovi neobični napadi prouzročili su smrtne slučajeve i ozljede među pripadnicima Hezbollaha i civilima. Ovaj razvoj događaja otvara pitanja o novim tehnikama ratovanja i njihovom utjecaju na civilno stanovništvo. Međunarodna zajednica izrazila je zabrinutost zbog upotrebe ovih metoda, koje bi se mogle smatrati ratnim zločinima.
Svakodnevna zbivanja na Bliskom istoku sve su složenija, a njihova eskalacija ne predstavlja prijetnju samo regionalnoj, već i globalnoj stabilnosti.