Australski parlament donio je povijesnu odluku o zabrani korištenja glavnih društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, što predstavlja jednu od najstrožih regulatornih mjera te vrste u svijetu. Senat je u četvrtak usvojio zakon koji je ranije tijekom tjedna prošao Zastupnički dom, uz podršku obiju političkih strana...
Novi zakon koji će stupiti na snagu za približno godinu dana, zabranit će djeci mlađoj od 16 godina otvaranje računa na popularnim društvenim mrežama poput Facebooka, Instagrama, Snapchata, TikToka i X-a. YouTube je izuzet od ove zabrane.
Prema zakonu, tvrtke koje upravljaju društvenim mrežama bit će odgovorne za provedbu dobne granice. Ako ne uspiju spriječiti maloljetnike u stvaranju računa, mogu biti kažnjeni s do 50 milijuna australskih dolara (oko 33 milijuna američkih dolara) za svako kršenje. Tvrtke sada imaju godinu dana za razvoj metoda provedbe ove regulacije.
77% Australaca podržava ograničenje
Zabrana uživa značajnu javnu podršku, što pokazuje nedavno YouGov istraživanje prema kojem 77% Australaca podržava ograničenje za mlađe od 16 godina. Usto, 87% Australaca podržava uvođenje strožih kazni za tvrtke društvenih mreža koje ne poštuju australske zakone. Premijer Anthony Albanese branio je zakon, ističući da se "svaka odgovorna vlada" suočava s utjecajem društvenih mreža na mlade. Naglasio je da društvene mreže mogu biti "oružje za nasilnike, izvor vršnjačkog pritiska, katalizator anksioznosti i alat za prevarante".
Brzo donošenje zakona izazvalo je kritike
Tehnološke tvrtke, uključujući Meta-u, TikTok i Google, izrazili su snažno protivljenje zakonu, opisujući ga kao "užurbano" i "neprovedivo". Meta je posebno izrazila zabrinutost zbog žurbe u donošenju zakona bez odgovarajućih konzultacija ili dokaza. Kritičari tvrde da bi zabrana mogla imati neželjene negativne posljedice, potencijalno izolirajući ranjive mlade ljude koji se oslanjaju na društvene mreže za podršku i povezanost sa zajednicom. Christopher Stone, izvršni direktor organizacije Suicide Prevention Australia, upozorio je da bi prekid pristupa društvenim mrežama mogao pojačati osjećaj usamljenosti i izolacije kod mnogih mladih Australaca.
Zakon ne određuje kako će platforme društvenih mreža provjeravati dob korisnika, što otvara pitanja o provedbi i zaštiti privatnosti. Vlada uvjerava da će mladi korisnici i dalje imati pristup aplikacijama za slanje poruka poput WhatsAppa, internetskim igrama poput Robloxa te osnovnim zdravstvenim i obrazovnim uslugama.
Izvor: bug.hr