Arapski čelnici usvojili su egipatski plan obnove Gaze vrijedan 53 milijarde dolara, koji osigurava ostanak Palestinaca na tom području i odbacuje ideju njihovog raseljavanja. Plan je prihvaćen na summitu u Kairu, gdje ga je predstavio egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi.
Ključna pitanja – tko će upravljati Gazom?
Glavno pitanje ostaje tko će preuzeti upravljanje Gazom nakon rata. Palestinska samouprava (PA), koju predvodi Mahmud Abas, izrazila je spremnost za preuzimanje vlasti te održavanje predsjedničkih i parlamentarnih izbora.
Drugo važno pitanje je sudbina Hamasa, koji je od 2007. godine kontrolirao Gazu. Neke arapske zemlje, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata, traže trenutno i potpuno razoružanje te skupine, dok druge zagovaraju postupni pristup.
Financiranje i geopolitičke posljedice
Obnova Gaze ovisit će o financijskoj potpori bogatih zaljevskih zemalja, uključujući Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Saudijski ministar vanjskih poslova, Princ Faisal bin Farhan, naglasio je potrebu za međunarodnim jamstvima o dugoročnom primirju i podržao ulogu Palestinske samouprave u budućem upravljanju Gazom.
Egipat, Jordan i zaljevske zemlje već mjesecima pregovaraju o rješenju koje bi se suprotstavilo prijedlogu o raseljavanju Palestinaca, smatrajući da bi takav scenarij mogao destabilizirati cijelu regiju.
Plan obnove – modernizacija Gaze
Egipatski plan obnove detaljno je razrađen na 112 stranica i uključuje vizualizacije novih stambenih naselja, društvenih centara, luka i zračnih luka. Predviđena je i izgradnja tehnološkog centra te hotela, s ciljem gospodarskog oporavka i modernizacije područja.
Prema izvorima bliskim pregovorima, Izrael bi mogao podržati arapsko preuzimanje upravljanja Gazom pod uvjetom da Hamas više ne bude dio političke slike.
Izvor: jutarnji.hr