Hrvatska

Alarmantni podaci! 70 posto srednjoškolaca kocka

Objavljeno: 10.10.2024.

Struka traži zabranu kladomata zbog zabrinjavajuće razine kockanja među mladima

Ukidanje kladomata jedan je od ključnih zahtjeva stručnjaka u predloženim izmjenama Zakona o igrama na sreću, koje su trenutno u proceduri. Na današnjoj tematskoj sjednici saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, raspravljat će se o potrebi strožeg zakonskog okvira za sprječavanje razvoja ovisnosti o kockanju među mladima.

Zabrinjavajuća statistika među mladima

Trenutno Hrvatska ima liberalan zakonski okvir i vrlo agresivno oglašavanje igara na sreću, što je dovelo do zabrinjavajućih podataka: 70 posto srednjoškolaca kocka, a njih 12 posto već je razvilo ovisnost. Struka upozorava da predložene izmjene zakona nisu dovoljne za rješavanje ovog problema te zahtijeva zabranu oko 4.000 kladomata smještenih u kafićima diljem zemlje.

Mjesta regrutacije ovisnika

Prema riječima liječnika, kladomati su česta mjesta gdje mladi postaju ovisnici. Ivana Kekin, predsjednica Odbora za zdravstvo, ističe da prijedlog zakona zanemaruje ključna pitanja poput regulacije udaljenosti kasina i kladionica od škola te problema kockanja na društvenim mrežama, gdje influenceri promoviraju klađenje.

Neven Ricijaš: Potreba za dodatnim mjerama

Profesor Neven Ricijaš s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu upozorava na raširenost igara na sreću u Hrvatskoj, gdje postoji više od 4,5 tisuće prodajnih mjesta. S obzirom na dostupnost, adolescenti su posebno privučeni uzbudljivim i rizičnim sadržajima. Iako su trenutne izmjene zakona usmjerene na zabranu oglašavanja, Ricijaš smatra da su potrebne i druge mjere kako bi se smanjila izloženost građana kockanju.

Zaštita ranjivih skupina

Struka naglašava potrebu za zaštitom ranjivih skupina, poput djece, adolescenata i osoba s emocionalnim poteškoćama. Novi zakonski prijedlog uključuje centralizirani sustav registracije za samoisključene igrače, što bi im trebalo olakšati prestanak kockanja, no stručnjaci pozivaju na dodatne zaštitne mjere kako bi se maksimalno smanjio rizik od razvoja ovisnosti.

Postavljanje limita za sigurnije igranje

Ricijaš predlaže da se u automat-klubovima i online platformama uvedu obvezni vremenski i financijski limiti za igrače, čime bi se potaknulo odgovorno ponašanje. To bi omogućilo igračima da unaprijed definiraju koliko novca žele potrošiti i koliko dugo planiraju igrati. Na taj bi se način smanjio rizik od razvoja problema kod onih 10 posto rizičnih igrača, što bi dugoročno smanjilo štetu za društvo.

Stručnjaci se slažu da je potreban stroži zakonski okvir kako bi se zaštitila dobrobit mladih i smanjila dostupnost igara na sreću, što bi moglo imati pozitivan utjecaj na cjelokupno društvo.

Izvor: Glas Istre