Kultura & zabava

30 godina EX TEMPORE Grožnjan

Objavljeno: 04.10.2024.

Grožnjan je proglašen Gradom umjetnika 1965. godine. Od tadašnje likovne kolonije nastao je grad u kojem likovni umjetnici žive i rade

Projekt Ex tempore Grožnjan od 1994. snažno osvježava tradiciju Grada umjetnika. U dane trajanja ove manifestacije likovni umjetnici iz domovine, Italije, Slovenije, Austrije, ali i iz mnogih drugih zemalja, izlaze stvarati na grožnjanske ulice i trgove te odjednom bivaju vidljivi. Jer, za razliku od glazbenika koje čujete i kad vježbaju te dominiraju zvukom, likovna djelatnost je tiša, manje primjetna. Ona se odvija u ateljeima, radionicama, studijima. Kreativni likovni čin sakriven je i samozatajan, a izložba je jedini trenutak javnog kontakta, predstavljanja. Manifestacija Ex tempore izvodi likovnjake u susret publici. Fascinantno je u to vrijeme biti na Grožnjanu. Prisjećam se 2012. godine kada je bilo predstavljeno 586 radova od petstotinjak umjetnika. Grad na uzvisini preplavljen je kreativcima, muzama, pratiocima i promatračima, a fasade ulica i trgova prepunjene su umjetničkim predmetima. Jer, u to vrijeme, svake godine, zadnjeg vikenda IX. mjeseca, Grožnjan postaje meka za likovne kreativce. To nije pozivni, selektirani, kustoski, projekt, već se tu samoinicijativno prijavljuje veliki broj umjetnika/ca koji se bave vizualnim oblikovanjem. U ponudi se miješaju početnički radovi, ali i visoko profesionalna vizualna ostvarenja. Krenimo redom.

Grožnjan je proglašen Gradom umjetnika 1965. godine. Od tadašnje likovne kolonije nastao je grad u kojem likovni umjetnici žive i rade. Nekoliko godina kasnije, na poziv likovnjaka, pridružuju se glazbenici. Slijede, uz naglašeno likovna, još i glazbena, teatarska i druga događanja. Vrijeme neumitno teče pa sljedeće, 2025. godine, obilježavamo šezdesetogodišnjicu Grada umjetnika. Tijekom tih proteklih 60 godina, mnogo se toga promijenilo na Grožnjanu. Neki umjetnici su odlazili, neki dolazili. Neki su, nažalost, umrli. Uz nekoliko autorskih likovnih prostora, galerija/atelijera, Gradska galerija Fonticus, kao reprezentativni gradski prostor, kontinuirano predstavlja recentnu likovnu produkciju Grožnjana, ali prezentira i druga suvremena likovna stremljenja šireg i/ili udaljenijeg okruženja.

Tijekom 1994. godine, u organizaciji Talijanske Unije Rijeka, Narodnog Sveučilišta iz Trsta, Općine Grožnjan i Zajednice Talijana Grožnjan, inicira se manifestacija Ex tempore Grožnjan. Tadašnjim pokretanjem ove inicijative obilježeno je 30. godina suradnje Talijanske Unije iz Rijeke i Narodnog sveučilišta iz Trsta. To je označilo nastavak, a ujedno i začetak daljnje plodne suradnje!

Iz pozicije jednog od članova žirija, rad na pregledavanju i davanju glasova nosi breme upita: biramo li radove vrhunskih dometa u suvremenosti ili se izbor odvija unutar zadatosti ponuđenog. Činjenica je da se ne može birati nešto čega nema u ponudi. No, unatoč mogućoj oscilaciji pojedinog od 30 izdanja EX TEMPORE Grožnjan, retroaktivno uviđamo da ponuda, kojoj slijedi izbor, nakon vremenskog odmaka, zapravo predstavlja relevantne likovne radove. To veseli članove stručnog žirija, ali nagrađeni i drugi autori shvaćaju da se na Grožnjanu događa situacija koja odgovara internacionalnim dometima likovnosti. Jedino što publika niti autori ne vide, diskusije su između članova žirija. Tu je ponekad bilo žučnih rasprava ovisno o senzibilitetu, sklonosti pojedinog člana, ali uvijek u službi najkorektnije valorizacije ponuđenih radova. Organizatori su, unatrag nekoliko godina, fotografski zabilježili svaki rad kako bi ga članovi stručnog žirija mogli u izdvojenim uvjetima slideshowa uvijek ponovno vidjeti. Pored toga, kvaliteta ovog žirija je brojnost: tu je uvijek previše članova da bi se nekim lobiranjem ili nadglasavanjem izdvojili neki autori/radovi. Odluke su se donosile uz ne uvijek sasvim kratke komentare, elaboracije, strukovne komentare, dok god se članovi stručnog žirija nisu usuglasili. Propitivanja bi bila okončana opetovanim pregledom radova uživo. Tek tada su donošene odluke koje su kasnije postale službene.

Ova je manifestacija organizatorima, Talijanskoj Uniji Rijeka i Narodnom Sveučilištu u Trstu, pa time Zajednici Talijana Grožnjan i općini Grožnjan, ili povremenim sponzorima, ostavljala nagrađene radove. Obeštećenje umjetnicima bile su korektne nagrade. Neki su raspoređeni u službene prostore navedenih organizatora pa se tako punio i Likovni fundus Grožnjan (LFG), u koji bi dospjeli neki od radova. Treba naglasiti da LFG nije mrtva zbirka umjetnina jer se proteklih godina od radova LFG redovno osmišljavaju izložbene prezentacije, kolektivni, tematski, selektirani likovni projekti u produkciji Gradske galerije Fonticus, a unatrag par godina i na inicijativu ostalih organizatora. Tako da je ovaj fundus živa zbirka radova uvijek spremna na javno predstavljanje. Ustanovljena je i nagrada Daria Horvat Vlahov, nazvana po prerano preminuloj umjetnici, a koja izabranom/oj autoru/ici donosi mogućnost samostalne izložbe u Gradskoj galeriji Fonticus Grožnjan.

Zadnjih godina, uz podršku navedenih organizacija vezanih uz Ex tempore Grožnjan, ostvareno je nekoliko tematskih projekata iz LFG. Manifestacija je iznjedrila mnoge radove koji propituju, prikazuju, problematiziraju Istru i grad u kojem se događanje tradicionalno odvija. Tako je jedan od projekata bio vezan za samu lokaciju. Drugi je bio vezan uz događaje i ljude. Treći je izložbeni projekt imao je temu Flora i fauna. Ovdje treba reći da se Ex tempore Grožnjan spominje po godinama u monografiji „50. godina Grada umjetnika“, u izdanju Općine Grožnjan i HDLU Istre, 2015. godine. Detaljne podatke o ovoj manifestaciji nalazimo u monografiji „Antologijska izložba“, EX TEMPORE Grožnjan, 1994. – 2012., u izdanju Unione Italiana Rijeka i Narodnog sveučilišta iz Trsta.

U ovom postavu prvonagrađenih nalaze se djela poznatih i/ili manje poznatih autora. Neki simbolično, neki doslovno, neki humorno pristupaju motivu. Generacijski raspon umjetnika također unosi raznorodne načine obrade teme. Radovi su izabrani shodno odlukama stručnih žirija. Zato i postav mora biti eklektičan. Mogući trud pregledavanja, zbog mnogih stilova i pristupa oblikovanju, može izazvati napor. No, ovo je revijalna koncepcija, pa je ideja organizatora i kustosa bila želja podastrijeti radove svih prvonagrađenih autora. Ova izložba, osim jubilarnosti, legitimira i domete ove manifestacije. Predstavljenih trideset radova svjedoči o nivou krajnjih dosega koji zasigurno nisu zanemarivi. Pored poštovanja multimedijalnosti u smislu tretiranja raznorodnih tehnoloških, a u konačnici vizualnih rezultata koje predstavljamo, može se ustvrditi da je 30 izdanja Ex tempore Grožnjan, putem izbora i žiriranja, kao prvonagrađene izdvojila respektabilnu kolekciju recentnih likovnih ostvarenja kojih se ne bi sramio nijedan muzej suvremene umjetnosti.

U Gradskoj galeriji Fonticus Grožnjan 28. IX. 2024. u održana je izložba prvonagrađenih radova od 1994. do 2023. povodom 30 godina EX TEMPORE Grožnjan.

Autori: 1994. Daria Vlahov, 1995. Zdravko Milić, 1996. Igor Zenzerović, 1997. Hari Ivančić, 1998. Claudio Ugussi, 1999. Paolo Cervi Kervischer, 2000. Ratko Janjić, 2001. Sanja Švrljuga, 2002. Zdravko Milić, 2003. Hari Ivančić, 2004. Teni Đuran, 2005. Tereza Pavlović, 2006. Nicola Tommasi, 2007. Damir Stojnić, 2008. Žiga Okorn, 2009. Daria Vlahov Horvat, 2010. Bojan Šumonja, 2011. Marčelo Brajnović, 2012. Silvana Konjevoda, 2013. Fabiola Faidiga, 2014. Bojan Šumonja, 2015. Barbara Cetina, 2016. Alen Šimoković, 2017. Radovan Kunić, 2018. Tina Konec, 2019. Tihana Karlović, 2021. Tina Konec, 2022. Radovan Kunić, 2023. Nikola Ražov

Izvor: akademija-art.hr

Fotografije vezane uz objavu