Istra

Zelena tranzicija je rješenje u borbi protiv klimatskih promjena

Objavljeno: 02.08.2024.

Klimatske promjene globalni su problem, te je prijelaz na obnovljive izvore energije od presudnog značaja

Prema Daliboru Jovanoviću, direktoru Istarske energetske agencije (IRENA), prijelaz na obnovljive izvore energije predstavlja ključno rješenje za smanjenje posljedica klimatskih promjena. Iako je problem globalan, zelena tranzicija se provodi i na regionalnoj razini, uzimajući u obzir specifične potrebe i mogućnosti svake regije.

Globalni izazovi i lokalna rješenja
Tema zelene tranzicije, uključujući energetsku tranziciju i dekarbonizaciju, postala je ključna u globalnim političkim raspravama. Korištenje obnovljivih izvora energije glavni je alat u borbi protiv klimatskih promjena, što je definirano sporazumima poput Pariškog sporazuma i Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda.

U Istarskoj županiji, potreba za dekarbonizacijom i korištenjem obnovljivih izvora energije prepoznata je još 2014. godine, kada je usvojen Zeleni plan Istarske županije. Istra je jedno od dva područja u Hrvatskoj koja potpadaju pod mehanizam pravedne tranzicije zbog svoje ugljično intenzivne industrije.

Energetska tranzicija u Istri
Energetska tranzicija u Istri intenzivnije se provodi posljednjih desetak godina, potpomognuta EU fondovima. Prioritet je dan energetskoj učinkovitosti, a ulaganja u obnovljive izvore energije, poput solarnih panela i dizalica topline, tek dolaze na red.

Gradovi poput Labina su među najuspješnijima u energetskoj obnovi, ali su potrebna veća ulaganja u obnovljive izvore, posebno u sustave grijanja i pripreme potrošne tople vode, jer se u Istri nalazi oko 15.000 zgrada sa statusom kulturne baštine.

Projekti IRENA-e
IRENA se fokusira na projekte koji promoviraju korištenje obnovljivih izvora energije. Od 2014. godine, kroz projekte poput SEAR, LEGEND i TERRE, instalirani su sustavi geotermalnih dizalica topline i solarnih elektrana. Nedavno je završena energetska obnova županijske bolnice Martin Horvat, gdje je umjesto mazuta uvedeno grijanje putem dizalica topline koje koriste morsku vodu.

Ova investicija od 1.850.000 eura postaje primjer dobre prakse korištenja obnovljivih izvora energije.

Izazovi elektroenergetskog sustava
Istarska županija se suočava s izazovima u elektroenergetskom sektoru, posebno zbog zatvaranja Bloka B termoelektrane Plomin do 2033. godine. Planira se ubrzana solarizacija s ciljem instalacije 400 MW solarnih elektrana.

Cilj je smanjiti ovisnost o uvozu električne energije i osigurati stabilnost mreže.

IRENA aktivno radi na realizaciji projekata solarnih elektrana na županijskim zgradama, uz potporu programa EEA grants. Planira se instalacija solarnih elektrana na krovovima javnih zgrada, uključujući škole i zdravstvene ustanove, s ciljem dostizanja 1 MW kapaciteta.

Novi projekti i budući razvoj
Planiranje energetske samodostatnosti kroz lokalne izvore energije od ključne je važnosti za održivu budućnost Istre. IRENA sudjeluje u razvoju pučinskih vjetroelektrana i istraživanju novih potencijala obnovljivih izvora energije. Projekt COOPwind inicijativa te novi Interreg Italy - Croatia projekt BEYOND uključuju tehnička rješenja prilagođena lokalnim uvjetima.

IRENA nastavlja s implementacijom projekata koji jačaju energetsku neovisnost Istre.

Uključivanje lokalne zajednice i gospodarstva u zelenu tranziciju ključno je za uspjeh. IRENA provodi edukacije i radionice za učenike kako bi se osigurao razvoj potrebnih vještina u energetskom sektoru.

Ulaganje u obnovljive izvore energije i obrazovanje ključni su za budućnost Istre u kontekstu zelene tranzicije.

Za daljnje informacije o projektima i inicijativama, pratite službene objave IRENA-e i Istarske županije.

Izvor: Glas Istre