Hrvatska

Zastupljenost žena u znanosti u Hrvatskoj veća od globalnog prosjeka

Objavljeno: 10.10.2024.

Dvodnevna konferencija "Žene koje mijenjaju znanost: odvažne znanstvenice u Kanadi i Hrvatskoj" započela je u Zagrebu, a nastavit će se u Rijeci. Cilj je konferencije, koju su organizirali akademik Igor Štagljar i Veleposlanstvo Kanade uz podršku Instituta Ruđer Bošković i nekoliko hrvatskih fakulteta, istaknuti ulogu žena u znanosti u obje zemlje. Iako je formalna zastupljenost žena u znanosti u Hrvatskoj veća nego na globalnoj razini, njihov udio opada na vodećim pozicijama.

Stanje u Hrvatskoj: izazovi i postignuća

Prodekanica Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) u Zagrebu, Marijana Đaković, istaknula je gotovo idealan rodni paritet na PMF-u s 46 posto žena. Međutim, ovakva ravnopravnost nije uobičajena na globalnoj razini, što pokazuje primjer Sveučilišta Harvard koje je tek 2018. imenovalo svoju prvu predsjednicu.

David Matthew Smith, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković, ukazao je na visoku zastupljenost žena među mladim znanstvenicima na Institutu, gdje one čine 60 posto. No, taj udio se smanjuje na oko 50 posto na višim pozicijama i 40 posto među šefovima zavoda.

Podaci o zastupljenosti i stipendijama

Prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, 49,5 posto znanstvenika s doktoratom u Hrvatskoj su žene. U javnim visokim učilištima žene čine 51 posto zaposlenih, dok u javnim znanstvenim institutima taj postotak raste na 57 posto. Također, u prošloj akademskoj godini dodijeljeno je 186 stipendija studenticama STEM područja, u usporedbi sa 69 stipendija za studente.

Poticanje ravnopravnosti i svijesti

Sanja Musić Milanović naglasila je da je, uz izvrsnost u znanosti, ključno raditi na podizanju svijesti i stvaranju okruženja temeljenih na ravnopravnosti. Kanadska veleposlanica u Hrvatskoj, Jessica Blitt, istaknula je važnost osiguravanja da ženski glasovi i stručnost budu prepoznati i promovirani, dok je profesorica Rima Al-awar iz Kanade podijelila svoje iskustvo i put u znanosti.

Konferencija će se nastaviti predstavljanjem još pet vodećih znanstvenica iz Kanade i Hrvatske, čija su istraživanja značajno doprinijela znanstvenoj izvrsnosti u obje zemlje.

Izvor: Glas Istre