Ostalo

Zapadna Istra prednjači u kontroli populacije galebova

Objavljeno: 10.08.2024.

Problem s galebovima koji u potrazi za hranom napadaju ljude i prekopavaju smeće u gradovima Zapadne Istre već se godinama pokušava riješiti kroz projekt kontrole i suzbijanja populacije galeba klaukavca. Projekt se provodi u gradovima Poreč, Rovinj, Novigrad i Pula, a financiraju ga navedeni gradovi uz podršku velikih hotelskih kuća kao što su Plava laguna, Riviera, Maistra i Arena Hospitality Group.

Projekt uključuje zamjenu pravih jaja galebova u gnijezdima s plastičnim, kako bi se smanjila brojnost ove ptice u urbanim sredinama i vratila ih u njihova prirodna staništa na otocima i hridima. Prema riječima mr. sc. Branka Jurića, dr. vet. med., koji vodi ovaj projekt, Poreč je zabilježio značajno smanjenje broja gnijezda za 60 do 70 posto, dok Pula nakon četiri godine provedbe projekta bilježi smanjenje od 25 posto. Rovinj je postigao smanjenje od 50 posto.

Problem s galebovima prisutan je i u drugim hrvatskim gradovima poput Rijeke, Zadra i Splita, no iako su lokalne vlasti pokazale interes, još nisu donijele odluku o sudjelovanju u projektu. Projekt uključuje i edukaciju građana o važnosti nehranjenja galebova te o zaštiti od napada, budući da galebovi mogu biti agresivni i prenijeti bolesti poput salmonele.

Važno je napomenuti da je zakonski kažnjivo ozljeđivanje, ubijanje ili oštećivanje gnijezda galebova, kao i njihovo rastjerivanje. Grad Pula je uveo i odluku o zabrani hranjenja ptica kako bi se smanjio broj galebova u urbanim sredinama.

Zahvaljujući suradnji s hotelima, populacija galebova u tim objektima smanjena je za 80 do 90 posto, a hotelski gosti su informirani o zabrani hranjenja ovih ptica putem plakata i natpisa.

Unatoč svim naporima, problem s galebovima i dalje postoji, a stručnjaci naglašavaju važnost odgovornog ponašanja građana kako bi se smanjio utjecaj ove ptice na gradska područja.

Izvor: Glas Istre