Svijet

Vremenski ekstremi: veza s globalnim zatopljenjem sve jasnija

Objavljeno: 10.10.2024.

Uragan Milton, koji je iz tropske oluje brzo prešao u uragan pete kategorije, još jednom je pokazao snažnu povezanost između globalnog zatopljenja i intenziviranja ekstremnih vremenskih pojava. Toplije temperature površine mora u Meksičkom zaljevu, koje su sada dva do tri stupnja više od prosjeka 20. stoljeća, ključne su za jačanje ovih oluja. Topliji oceani omogućuju brže isparavanje, što rezultira većom količinom vlage u atmosferi i obilnijim oborinama.

Kako globalno zatopljenje utječe na oluje?

Stručnjaci se slažu da se zbog globalnog zagrijavanja oceana povećava snaga i učestalost uragana. Viša temperatura mora pruža više energije olujama, omogućujući im brži razvoj i jaču snagu. Također, veća količina toplog zraka može zadržati više vlage, što uzrokuje intenzivnije kiše i veće poplave. Sve to povećava potencijalnu štetu koju ovakvi vremenski ekstremi mogu prouzročiti, osobito u priobalnim područjima.

Jedan od značajnih faktora povezanih s jačanjem oluja je i podizanje razine mora, koje je izravno povezano s topljenjem polarnih kapa i ekspanzijom toplih voda. Viša razina mora znači da su priobalna područja izloženija poplavama, osobito tijekom oluja koje uzrokuju dodatni "olujni val", odnosno privremeni porast razine mora. Upravo ovakvi uvjeti mogu stvoriti razorne posljedice za obalna naselja.

Stručnjaci pozivaju na hitne mjere

Klimatolozi diljem svijeta već desetljećima upozoravaju na potrebu za smanjenjem emisija stakleničkih plinova kako bi se usporilo globalno zagrijavanje i smanjila učestalost ekstremnih vremenskih događaja. Razmaci između ovih događaja postaju sve kraći, što smanjuje vrijeme potrebno za oporavak pogođenih područja. Mnogi znanstvenici naglašavaju da bi brža tranzicija prema obnovljivim izvorima energije i smanjenje uporabe fosilnih goriva mogli pomoći u ublažavanju ovih promjena.

Osim toga, stručnjaci smatraju da će, čak i uz trenutno smanjenje emisija, prilagodba novoj klimi biti nužna. To uključuje bolju pripremu za oluje i jačanje infrastrukture u priobalnim područjima kako bi se smanjile štete i rizici za ljudske živote. Međutim, bez hitnog djelovanja na globalnoj razini, klimatski uvjeti će se i dalje pogoršavati, a vremenski ekstremi, poput uragana Milton, postajat će sve češći i razorniji.

Hitna potreba za djelovanjem

Jasna povezanost između globalnog zagrijavanja i intenziviranja uragana i drugih ekstremnih vremenskih događaja zahtijeva brzo i odlučno djelovanje na globalnoj razini. Održivije energetske prakse, prijelaz na obnovljive izvore energije i smanjenje emisija stakleničkih plinova ključni su koraci za smanjenje negativnih učinaka klimatskih promjena. Stručnjaci ističu da su nam već dostupni alati za ublažavanje ovih promjena, ali njihova primjena mora biti prioritet ako želimo izbjeći daljnje pogoršanje uvjeta za život na našem planetu.