Svijet

Vodeni val stiže prema Hrvatskoj, nasipi se učvršćuju

Objavljeno: 18.09.2024.

Poplave u Europi odnijele najmanje 22 života

Situacija u Europi postaje sve ozbiljnija zbog poplava koje su prouzročile brojne žrtve i nanijele veliku materijalnu štetu. Dok se središnja i istočna Europa bore s posljedicama izlijevanja rijeka, Hrvatska s posebnom pažnjom prati vodostaj Dunava. Zbog visokih razina vode i nadolazećeg vodenog vala, pojačane su pripreme i poduzimaju se sve potrebne mjere kako bi se smanjile moguće štete. Stanovnici uz Dunav i Dravu posebno su zabrinuti zbog moguće ugroze, a stručnjaci upozoravaju da se situacija mora pratiti i dalje.

Situacija u središnjoj i istočnoj Europi već je kritična zbog obilnih padalina uzrokovanih velikom ciklonom. Poplave su već pogodile države poput Češke, Poljske i Njemačke, a sada se vodeni val kreće prema Austriji, Slovačkoj i Mađarskoj. Prema Đurokovićevim riječima, Hrvatska se suočava s prijetnjom sličnih razmjera.

U Hrvatskoj pripreme na terenu u tijeku

U roku od šest dana očekuje se dolazak vrhunca vodenog vala prema Hrvatskoj, što je izazvalo pojačane pripreme na nasipima, posebno u Baranji. Zoran Đuroković, čelni čovjek Hrvatskih voda, izjavio je za RTL Danas da su već poduzete brojne mjere kako bi se zemlja obranila od mogućih poplava.

Trenutno se vrh vodnog vala nalazi kod Bratislave, što znači da je oko 450 kilometara udaljen od Hrvatske. Do dolaska vala, koji se očekuje za sedam dana, stotine radnika su na terenu, kontrolirajući i zatvarajući propuste te puneći vreće pijeskom kako bi ojačali obrambene linije.

Posebnu pozornost privlače nebranjena područja uz tokove Dunava i Drave. Zeleni otok bit će prvo mjesto na udaru jer nije zaštićen nasipima. Stanovnici su već naučili živjeti s rizikom poplava i pripremaju se premještanjem stvari na više razine svojih objekata. Hrvatske vode također šalju dodatne zalihe vreća i pijeska kako bi se olakšala obrana. Glavni fokus bit će na nasipu u Baranji, koji će biti pod velikim opterećenjem s više od 50 kilometara dunavskih i dravskih nasipa.

Vlada u stalnom kontaktu

Hrvatske vode su u stalnoj komunikaciji s Vladom, koja prati situaciju i koordinira mjere obrane. Ministrica Vučković izjavila je da je stanje pod kontrolom te da su sve potrebne mjere poduzete kako bi se pojačali nasipi. Planira se i obilazak ugroženih područja te dodatne koordinacije kako bi se osiguralo da je sve spremno za dolazak vodenog vala.

Ulaganja u zaštitu od poplava

S obzirom na sve izraženije vremenske ekstreme, Hrvatska ulaže značajna sredstva u sustave obrane od poplava. Kroz fondove Europske unije provode se projekti gradnje retencija u Karlovcu i Ogulinu, te su sanirani nasipi na području Gunje i Račinovaca. Ukupno je više od 215 milijuna eura namijenjeno jačanju obrane od poplava i restauraciji vodnih tokova. Cilj je povećati retencijske kapacitete kako bi se smanjio rizik od poplava i zaštitili nasipi.

Fotografije vezane uz objavu