Ažurirano 12.04.2025.
Određen jednomjesečni istražni zatvor za troje osumnjičenih
Zagrebački Županijski sud prihvatio je prijedlog USKOK-a i odredio jednomjesečni istražni zatvor za Jelenu Perossu, njezinog supruga Denisa Perossu te poduzetnika Raula Lindija.
Troje osumnjičenih ostaje iza rešetaka zbog mogućnosti utjecaja na svjedoke i ometanja istrage.
USKOK-ova istraga otvorena je zbog sumnje u nezakonitosti prilikom kupoprodaje nekretnina, a posebno se ističe slučaj iz 2018. kada je Raul Lindi kupio poljoprivredno zemljište za približno 10 tisuća eura, koje je nakon urbanizacije djelomično prodao za oko 350 tisuća eura.
Ažurirano 12.04.2025.
Vižintin: Gradu Bujama u interesu da se situacija raščisti
Na cijeli slučaj malverzacija, reagirao je gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin, koji je rekao da s obzirom na aktivnu istragu, ne može komentirati istragu. No, u svom priopćenju je naglasio da je čim se priča prije 5 mjeseci prvi put pojavila u medijima, javno je pozvao novinare i USKOK da dođu u Buje i provjere sve dokumente.
- Čim se priča prvi put pojavila prije 5 mjeseci tijekom predsjedničke kampanje, još tada sam javno pozvao i novinare i USKOK da dođu u Buje i provjere sve dokumente. Kao i prije pet mjeseci, kada sam otvoreno i transparento pozvao i medije i USKOK, tako i je danas Gradu Bujama najviše u interesu da se ova situacija što prije raščisti, poručio je Vižintin, Glas Istre prenosi pisanje HRT.
Priopćenje Uskoka 12.04.2025.
Pokrenuta istraga protiv šestero okrivljenika i četiri pravne osobe zbog sumnje na malverzacije s nekretninama u Istri
USKOK je, na temelju izvida provedenih u suradnji s policijom, Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave i Uredom za sprječavanje pranja novca, a na temelju kaznene prijave PNUSKOK-a, donio rješenje o provođenju istrage protiv šestero hrvatskih državljana (1983., 1969., 1957., 1971., 1971., 1989.) i četiri pravne osobe zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti, pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti te pranja novca.
Osnovano se sumnja da su, u razdoblju od lipnja 2014. do 11. ožujka 2025., I. okr. kao službenica, a potom i pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje i upravljanje gradskom imovinom Grada Buje, zadužena za pripremu i provedbu postupaka prodaje nekretnina u vlasništvu Grada Buja, postupala protivno propisanom postupku raspolaganja nekretninama, radi stjecanja značajnog iznosa nepripadne imovinske koristi za sebe i druge prodajom nekretnina po cijenama bitno nižim od njihove stvarne vrijednosti fizičkim i pravnim osobama povezanim s II. okr. i drugim zainteresiranim osobama koje su joj se obratile.
Naime, I. okr. je znajući da III. okr. nije stalni sudski vještak za procjenu vrijednosti nekretnina, u postupku prodaje nekretnina, na traženje zainteresiranih osoba, od njega naručivala izradu procjembenih elaborata te mu nalagala dodatno sniženje cijena kada bi to odgovaralo njezinim interesima ili interesima zainteresiranih osoba ili je koristila elaborate izrađene znatno ranije od trenutka prodaje nekretnina s cijenama koje nisu odgovarale tržišnim cijenama u vrijeme prodaje. Potom je III. okr., sukladno nalozima I. okr., izrađivao procjembene elaborate protivno važećim propisima o procjeni vrijednosti nekretnina na temelju kojih su formirane cijene po kojima su prodavane nekretnine ispod njihove tržišne cijene. Navedene elaborate je neovlašteno potpisivao kao stalni sudski vještak, dok je II. okr. stvarno vodeći poslovanje VI. okr. društva te kao direktor VII. okr. društva po tako određenim cijenama stjecao nekretnine koje je potom prodavao po značajno višim tržišnim cijenama.
Tako je II. okr. za ukupnu prodajnu cijenu od 139.303,07 eura stekao 33 zemljišta većinom sa starim kamenim kućama te je potom prodajom 17 nekretnina stečenih na opisani način stvarnim kupcima ostvario protupravnu imovinsku korist za VI. okr. društvo od najmanje 436.614,80 eura, dok je Grad Buje oštećen za najmanje 459.314,25 eura. Također je na ime VII. okr. društva kao kupca od Grada Buja kao prodavatelja, za ukupnu kupoprodajnu cijenu od 48.377,26 eura stekao 16 građevinskih zemljišta većinom sa starim kamenim kućama te je potom prodajom samo pet nekretnina stečenih na opisani način ostvario protupravnu imovinsku korist za VII. okr. društvo u iznosu od 22.699,56 eura.
Nadalje se sumnja da je I. okr., od početka 2018. do 20. prosinca 2019., na traženje V. okr., upravljala postupkom prodaje dijelova nekretnina Grada Buje oglašenih u natječaju za prodaju nekretnina na način da V. okr. ostvari imovinsku korist na štetu Grada Buje. Naime, kao podlogu za određivanje vrijednosti jedne nekretnine za koju je bio zainteresiran V. okr. uzela je elaborat iz 2013. godine kojim je vrijednost te nekretnine određena u iznosu od 9,10 eura/m2, dok je drugu nekretninu oglasila na prodaju bez ikakve procjene njezine vrijednosti. Kako bi dodano umanjila troškove stjecanja nekretnina V. okr., I okr. nije oglasila prodaju cijelih zemljišta već prodaju dijelova koji su V. okr. bili potrebni za realizaciju njegovog projekta gradnje. Na taj je način preostalom dijelu jedne gradske čestice umanjena vrijednost jer je smanjenjem površine postala nepodobna za gradnju, dok je druga gradska čestica opisanom prodajom ostala bez pristupnog puta na javnu površinu. Slijedom navedenog je V. okr. kupio ukupno 358 m2 zemljišta u vlasništvu Grada Buje za cijenu od 3.186,67 eura iako je njegova stvarna vrijednost u vrijeme prodaje iznosila 10.155,74 eura, pa je tako ostvario protupravnu imovinsku korist te oštetio Grad Buje za iznos od najmanje 6.969,06 eura.
Osim toga se sumnja da je, od početka 2019. do 11. travnja 2025., II. okr. kao prokurist VI. okr. društva i direktor VII. i VIII. okr. društva, kako bi se zametnuo trag i neistinito prikazalo da iznos od najmanje 165.333,77 eura koji je stečen prodajom nekretnina izvornog vlasnika Grada Buje proizlazi iz zakonitog izvora, taj novac prenosio na svoje račune te potom na račune VII. i VIII. okr. društava, a sve radi daljnjih ulaganja u kupnju i izgradnju nekretnina.
Ulaganjem protuzakonito stečenog novca II. okr. je ostvario i dodatnu imovinsku korist tako što je nakon prijenosa tog novca s računa VI. i VII. okr. društva u korist njegovog računa, najmanje 24.249,42 eura dalje prenosio na ime pozajmica i plaćanja troškova zakupa VIII. okr. društvu radi održavanja i ulaganja u nekretninu I. i II. okr. te je najmanje 13.537,73 eura prenio VII. okr. društvu radi ulaganja u poslovanje. Nezakonito stečenim novcem na svoje ime je kupio nekretninu za iznos od 41.484,56 eura, nakon čega je prodajom dijela te nekretnine ostvario korist od najmanje 69.812,20 eura.
Nadalje se sumnja da su, u razdoblju od 24. prosinca 2021. do 22. siječnja 2022., II. okr. upravljajući poslovanjem VI. okr. društva, IV. okr. kao direktor tog društva i IX. okr. kao osnivač i odgovorna osoba X. okr. društva, dogovorili da će radi prikrivanja stvarnog vlasništva nad nekretninama i stvarnog korisnika novčanih sredstava koja se ostvare prodajom tih nekretnina, na X. okr. društvo formalno prenijeti vlasništvo nad nekretninama koje je VI. okr. društvo steklo činjenjem kaznenih djela. Slijedom tog dogovora su IV. okr. u ime VI. okr. društva i IX. okr. u ime X. okr. društva zaključili ugovor o kupoprodaji u kojem je kao ukupna kupoprodajna cijena naveden iznos od 10.000,00 eura koji novac je II. okr. osigurao. Međutim, već 28. siječnja 2022. stvarni kupac je navedenu nekretninu kupio za iznos od 49.970,14 eura, koji je novac istoga dana IX. okr., a po zaključenju kupoprodajnog ugovora, s računa X. okr. društva prenio u korist računa II. okr. koji je taj novac dalje uplatio u korist računa IV. okr. radi daljnjeg stjecanja nekretnina.
Na temelju odredbi Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela VI. okr. društvo se sumnjiči za pribavljanje nepripadne materijalne dobiti od najmanje 436.614,80 eura, VII. okr. društvo za najmanje 36.237,29 eura, VIII. okr. društvo za najmanje 24.249,42 eura, dok se X. okr. društvo sumnjiči za pribavljanje nepripadne materijalne dobiti u vrijednosti prenesenih nekretnina VI. okr. društva.
USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Rijeci predložio određivanje istražnog zatvora protiv troje okrivljenika.
Ažuriranje 11.04.2025.
Prema navodima medija, u sklopu akcije Uskoka na području Zagreba i Istre uhićeni su Mile Kekin, bivši frontmen Hladnog piva i suprug saborske zastupnice Ivane Kekin, Jelena Perossa, bivša pročelnica iz Buja, njezin suprug Denis Perossa te odvjetnik Zoran Belušić.
Terete ih za više kaznenih djela, uključujući zlouporabu položaja i ovlasti te pranje novca. U fokusu istrage je kupnja zemljišta u Momjanu, gdje Kekini imaju vikendicu, a prema navodima, općina Buje time je navodno oštećena za oko 450 tisuća eura.
Sudski vještak ispitan u Rijeci
U Rijeci je priveden i sudski vještak koji je procijenio vrijednost spornog zemljišta. Tijekom dana, šest osoba (?) s istarskog područja prevezeno je u riječku policiju.
Kekin pušten da se brani sa slobode
Mile Kekin pred USKOK-om je iznio aktivnu obranu. Njegov odvjetnik Čedo Prodanović izjavio je da Kekin odbacuje optužbe, istaknuvši kako nema osnove za tvrdnje da je imao namjeru ostvariti protupravnu imovinsku korist. Ukazao je na apsurdnost inkriminacija jer ga se tereti da je na investiciji od 350.000 eura nastojao protuzakonito ostvariti korist od 7000 eura.
USKOK neće tražiti istražni zatvor, pa će se Kekin braniti sa slobode.
Nakon izlaska iz pritvora, Kekin se oglasio na Instagramu:
"Petkom me žena obično šalje na plac, a ja se ponekad izvučem, kao – ne stižem. Danas sam imao dobro opravdanje. Jutros su mi četiri službena lica ušla u stan i odvela me u pritvor... Dosad sam samo čitao o tome, a sada o tome mogu i pisati pjesme."
Zaključio je objavu porukom: "Keep on rocking in a free world. Vidimo se sutra na koncertu."
Početna informacija:
U tijeku su uhićenja zbog sumnji na nezakonitosti vezane uz promet nekretninama u Istri, a dio postupanja provodi se i na području Buja. Vijest je izazvala veliki interes javnosti, osobito nakon što su neki mediji naveli ime gradonačelnika Buja Fabrizija Vižintina.
USKOK je objavio da se radnje provode na području Zagreba i Istre, te da su obuhvaćene više osoba osumnjičenih za zlouporabu položaja i ovlasti te pranje novca. Nakon ispitivanja, USKOK će odlučiti o daljnjem postupanju.
Vižintin odbacuje tvrdnje
Nakon špekulacija u medijima, Vižintin je izjavio da nije predmet istrage i da se u trenutku poziva nalazio na urološkom pregledu u Rijeci.
Ne želi dodatno komentirati slučaj zbog interesa istrage i osobnih okolnosti, no jasno ističe da su informacije o njegovom navodnom uključivanju neutemeljene.
IDS: Vižintin je već ranije sve pokazao javnosti
Iz IDS-a podsjećaju da je još prije pet mjeseci gradonačelnik Buja pozvao novinare i USKOK u svoj ured te im stavio na raspolaganje svu dokumentaciju.
Iz stranke poručuju da je iznenađujuće da se ova tema ponovno otvara baš na dan glasanja o opozivu Turudića u Saboru. Pozivaju institucije da što prije i transparentno objave tko je i za što osumnjičen, kako se ne bi štetilo nevinim ljudima i njihovim obiteljima.
Izvor: istrain.hr