Prenosimo u cijelosti tekst s portala istrain.hr.
Gradonačelnik Vili Bassanese je u razgovoru otkrio koji su mu prioriteti za naredne četiri godine, kako se planira boriti protiv bespravne gradnje te kako ocjenjuje suradnju s državom i županijom.
Ususret nadolazećim lokalnim izborima, razgovarali smo s dugogodišnjim gradonačelnikom Umaga Vilijem Bassaneseom, koji je na čelu grada od 2009. godine i upravo najavio kandidaturu za još jedan, peti mandat.
U velikom intervjuu Bassanese je otvoreno progovorio o ključnim razvojnim projektima koji su obilježili proteklih 16 godina, od izgradnje obrazovnih i socijalnih institucija do infrastrukturnih zahvata koji su temeljito promijenili lice Umaga.
Grad koji danas prednjači po kvaliteti života, održivim rješenjima i visokom standardu za djecu i obitelji, kako tvrdi gradonačelnik, nije došao do toga slučajno – već planski, dugoročnom strategijom, vizijom i upornim radom.
U razgovoru je otkrio i koji su mu prioriteti za naredne četiri godine, kako se planira boriti protiv bespravne gradnje te kako ocjenjuje suradnju s državom i županijom.
Bassanese, koji je kandidat SDP-a, pozvao je građane da na predstojećim izborima glasaju odgovorno – za budućnost koja se, kako kaže, ne gradi riječima, već djelima.
Gospodine Bassanese, na izmaku je vaš četvrti mandat na čelu grada Umaga. Gdje je danas Umag u odnosu kada ste preuzeli grad?
Nakon prvih direktnih izbora za gradonačelnika 2009. godine, preuzeo sam upravljanje Umagom, iako sam već od 2001. godine aktivno sudjelovao u gradskoj politici, kao vijećnik, potpredsjednik te predsjednik Gradskog vijeća.
Tada je bilo zaista teško gledati stanje zapuštenosti i neefikasnosti u kojem se Umag nalazio, stoga sam već od prvog dana odlučio studiozno analizirati kompletnu „zdravstvenu“ sliku grada te pokrenuti cjelovitu preobrazbu svog Umaga.
Znao sam da neće biti lako, da će se na putu naći brojne prepreke, da će mi za sve projekte koje sam već tada zamišljao u svojoj viziji, poput srednje škole, trga, rive, svih škola, vrtića ili pak tržnice, trebati vremena i da ću upravo to vrijeme dobiti jedino ako svojim sugrađanima ponudim odgovornost, beskompromisnu predanost poslu, transparentan rad te konkretne odgovore.
Moj je cilj bio, i ostao, izgraditi moderan i samoodrživ grad europskih standarda i jednakih mogućnosti za sve, a bez lažne skromnosti tvrdim da sam, zajedno sa svojim timom ljudi, na dobrom putu da to i ostvarim.
Umag se u zadnjih 16-ak godina znatno promijenio i nalazi se u fazi svog najvećeg razvoja u povijesti. Grad je to koji već godinama prednjači na listi jedinica lokalne samouprave s najkvalitetnijim uvjetima života te svojim stanovnicima pruža održive uvjete odrastanja, rada i življenja.
A, kada jedan grad najveći dio svog proračuna ulaže u obrazovanje i socijalni program, čiji je glavni moto „raznolikost je naše bogatstvo“, onda svakako možemo reći da smo uspjeli u svom naumu. Odnosno, da idemo ka tom cilju, budući da je pred nama još puno projekata, realizacijom kojih ćemo sa sigurnošću moći reći da je Umag grad u kojem je lijepo živjeti, raditi i stvarati životne vrijednosti.
Još uvijek niste objavili kandidaturu za peti mandat, kada planirate to učiniti i kako komentirate političku situaciju te najave pojedinih kandidata koji su istaknuli svoju kandidaturu?
Kandidaturu sam objavio, još 2009. godine, dok je moja kandidatura za nadolazeće izbore formalno prihvaćena još u prosincu 2024. godine na gradskom odboru SDP-a. Moja se kandidatura za ovaj mandat gradonačelnika jednostavno podrazumijeva u okviru strateških projekata koje sam najavio, ili tek hoću.
Postati gradonačelnikom jednog grada predstavlja ogromnu odgovornost i mišljenja sam da bi svi koji se za navedenu poziciju kandidiraju morali imati prethodnog političkog iskustava i kompetencije.
Biti gradonačelnik je ozbiljan posao te ne bi trebao biti temeljen samo na izrazu nekih osobnih hirova, želja ili ambicija pojedinaca, a da praktično nemate osnovnog znanja u tom smislu. No, kod nas je to izgleda postalo uobičajeno pa nam upravo iz tog razloga često gradovi stagniraju, a kandidati bivaju izabrani bez ikakvog iskustva.
Nemoguće je biti gradonačelnik ako prije nisi, recimo, odradio mandat ili dva u Gradskom vijeću. Zaista tvrdim da se do navedenih pozicija u politici, kao i u životu, treba doći postepeno, uz puno strpljenja, rada, svakodnevnog učenja, a i stjecanja vještina poput iskustva i mudrosti.
Ako želimo siguran grad moramo imati stabilnu i, prije svega, kompetentnu osobu na funkciji gradonačelnika.
U nedavnom intervjuu izjavili ste da se Umag posljednjih 16 godina nalazi u najvećem povijesnom razdoblju razvoja. Koji su ključni projekti koji su obilježili taj period?
Sažeti u nekoliko rečenica 16 godina realiziranih projekata je vrlo ambiciozno, no pokušat ću navesti one koji su uvelike pretvorile Umag iz zapuštene sredine u pravi mali europski grad.
Kroz strateški projekt „Umag-grad djece 2010-2030“, u proteklih smo 15 godina izgradili ili rekonstruirali u cijelosti 7 vrtića i 7 osnovnih škola te novu srednju školu, a izgradili smo i svoj Dom za starije i nemoćne. Nadalje, tu su i 206 stanova u okviru poticane stanogradnje, dok je za 5. POS zgradu i 100-tinjak stanova procedura u tijeku.
Plinofikacija, vodozaštitni sustav od poplava, obalno utvrđivanje, projekt Aglomeracije i kanalizacijske mreže na cijelom području, sanacija naših dvaju odlagališta otpada, sortirnica, Valdemat - kao jedinstveno odlagalište i sortirnica za inertni građevinski otpad, gradski vrtovi i sadnja stabala obilježili su naše politike održivosti, dok krunu čine svakako Umaška promenada, gradski park Humagum duž cijele rive kao i naša nova, suvremena tržnica, zeleno srce grada.
Kada je pak infrastruktura u pitanju, prisjetimo se samo novog gradskog trga, Trga 1. svibnja, kao i Trga sv. Martina, umašku obilaznicu, šetnicu i rivu, a ne smijemo zaboraviti ni izgradnju novog polivalentnog igrališta pri OŠ Marije i Line, rekonstrukciju sportske dvorane „Juraj Radovčić“ te teniske i nogometne terene u Stella Marisu.
Ulaganja u gospodarsku zonu Ungarija te izgradnja kompletno nove poduzetničke zone Marketi obilježile su gospodarski rast Umaga, dok je rekonstrukcija kazališne dvorane „Antonio Coslovich“ svakako podigla ljestvicu na polju kulture.
I to je samo dio onog što se svakodnevno radi na području Umaga, na što sam iznimno ponosan, ali za svaki od navedenih projekata mogao bih satima pisati i razgovarati jer je njihova vrijednost nemjerljiva.
Jedan od vaših strateških projekata je 'Umag – grad djece 2010.-2030.'. Grad Umag već osam godina nudi besplatne vrtiće. Kako ocjenjujete utjecaj te mjere na demografsku sliku grada? Možete li istaknuti najvažnije rezultate tog programa i planove za budućnost?
Razvoj Umaga temelji se na našoj viziji i strateškim projektima, od kojih je „Umag-grad djece 2010.-2030.“ svakako jedan od najvažnijih, što zbog financijskih ulaganja, što zbog pozitivnih utjecaja za naše najmlađe stanovnike i njihove obitelji.
Kroz naš strateški projekt „Umag-grad djece 2010.-2030.“odlučili smo izgraditi ili u cijelosti rekonstruirati sve vrtiće i škole te time stvoriti najbolje prostorne i tehničke uvjete za našu djecu.
Do danas smo izgradili ili rekonstruirali u cijelosti 7 vrtića, 7 osnovnih škola, u kojima se već 20 godina nastava održava u jednoj smjeni, te novu srednju školu. Svi vrtići su u gradskom vlasništvu, a sva djeca s pravom upisa imaju svoje osigurano mjesto.
Standard je najviši u Hrvatskoj jer Grad Umaga izdvaja gotovo 10-ak tisuća eura godišnje po djetetu, odnosno 60-ak tisuća eura u 6 obrazovnih godina, a u prosjeku na osmero djece dolazi jedna odgajateljica.
Ponosno ističemo i da su svi vrtići u Umagu besplatni već 8 godina, što će nastaviti biti dio naše demografske politike. Ako k tome pridodamo da Grad Umag za čuvanje djeteta koje nije navršilo godinu dana u rujnu te time nije ispunilo uvjet za upis u vrtić, izdvaja 200,00 eura mjesečno za pokrivanje troškova čuvanja, možemo zaključiti da Umag jest „raj za obitelji“.
Novitet od ove godine bit će dodatni vanredni upis za djecu koja su rođena do 31. prosinca tekuće godine, a koja će od 1. siječnja naredne godine moći pohađati vrtić.
Prednosti su to kojima se drugi gradovi ne mogu pohvaliti, a koje ćemo mi i dalje njegovati jer je obrazovanje jedini temelj za sigurnu budućnost. Slobodno možemo reći da ni Poreč ni Rovinj kao razvijeni gradovi nemaju te standarde.
Naravno da imamo velike planove i za naredno razdoblje pa tako već sada možemo najaviti da kreće izgradnja novog aneksa Osnovne škole Marije i Line, čime će se proširiti, modernizirati i osigurati prostor za sve učenike te glazbenu školu na jednom mjestu.
U planu su i izgradnja nove TOŠ “Galileo Galilei“ u obrazovnom kampusu, čime će se riješiti i osigurati najviši prostorni standard za sljedećih 50-ak godina, kao i izgradnja Područne osnovne škole Murine, te novog centralnog vrtića u Moeli.
Ambiciozno? Da, ali ambicija i strast prema svom poslu su snage koje nas pokreće te sam siguran da ćemo sve navedeno i realizirati. Kao što ja uvijek kažem – djela govore, a ne riječi.
Kakva je trenutna situacija s infrastrukturnim projektima u Umagu, poput izgradnje novih prometnica ili komunalnih objekata?
Komunalna infrastruktura je temelj za budući razvoj i standard života građana. U tijeku je dovršetak i probni rad našeg najvećeg projekta izgradnje kanalizacije i tvornice-pročistača otpadnih voda u okviru projekta „Umag smart city-green city“.
Kroz taj projekt Umag u cijelosti postaje grad u kojem su zaštićeni građani i okoliš od negativnih utjecaja, a isti uključuje sanaciju odlagališta, plinofikaciju, izgradnju Valdemata-jedinstvenog u Istri odlagališta za inertni i građevinski otpad te izgradnju kanalizacije i pročistača otpadnih voda.
Tu su i izgradnja nove tržnice te izgradnja gradske rive i promenade koja traje već 11 godina, a valja spomenuti i rekonstrukciju najstarijeg umaškog Trga Svetog Martina u starogradskoj jezgri. Izgrađen je novi dio gospodarske zone „Ungarija“, kao i novi rotor kod IKB-a, prometnica Umag–Savudrija, prometnice i parkinzi u naselju Moela te na groblju.
Izgrađene su i prometnice u Vilaniji, Sarbarici, Babićima, Juricanima, Petroviji, kao i na relaciji Umag-Ungarija za ljepši i sigurniji ulazak u sam grad. Tu je i potpuno novi parking na umaškoj rivi, ali i rekonstrukcija crkvice Svetog Andrije te sanacija centralne gradske crkve i svih sakralnih objekata.
Što se idućih 4 godina tiče, u planu je niz investicija koje će sigurno preobraziti naš grad.
Započet ću s vrlo atraktivnim projektom - rekonstrukcijom Trgovačke ulice i centra grada, čime će se dovršiti i spojiti novoizgrađeni niz od nove tržnice, Trga 1. svibnja pa do nove gradske rive kao žile kucavice grada.
Nadalje, tu su i dovršetak izgradnje gradske rive, izgradnja rotora u Moeli i Ul. Ernesta Miloša-ulaz na gradsku rivu, čime će naše gradsko prometno rješenje biti u cijelosti dovršeno. Pokrenut ćemo i rekonstrukciju našeg lukobrana/dige te izgradnju nove lučice kod ribarskog gata i novog zaštitnog lukobrana duljine 450 m od Adriatika do dige, u suradnji s Državom.
S druge strane, nastavit ćemo s oživljavanjem starogradske rive, ne bi li se konačno riješili izgled i funkcionalnost staroga grada, ali i s projektom „Umaške šetnice-promenade“, koji će otvoriti nebrojene turističke i ekonomske mogućnosti za razvoj rekreacije, sporta, ugostiteljstva, i slobode kretanja i korištenja cijele umaške obale.
Valja spomenuti i brojne projekte u okviru rekonstrukcije komunalne infrastrukture po svim naseljima (od kanalizacije, prometnica, javne rasvjete i vodovodne infrastrukture), kao i rekonstrukciju društvenih domova u Juricanima, Babićima i Sv.Mariji na Krasu te izgradnju skloništa za životinje.
Grad Umag već godinama vodi aktivnu borbu protiv bespravne gradnje, a nedavno su poduzete značajne akcije uklanjanja ilegalnih objekata na području grada. Možete li nam reći koje konkretne mjere planirate poduzeti kako biste spriječili buduće slučajeve bespravne gradnje i zaštitili prostor grada?
Istra je, na sramotu svih nas koji u njoj živimo, postala europski raj za bespravne graditelje i uzurpatore. Bespravna gradnja, uzurpacija šumskog i poljoprivrednog zemljišta te pomorskog dobra je bolest koja izjeda naše gradove i općine, do te mjere da danas ugrožava normalnu kvalitetu života građana.
Mišljenja sam da smo do sada izgubili mnogo bitaka, naročito na jugu Istre, no to ne smije biti izgovor. Bez fige u džepu ušao sam u borbu protiv bespravne gradnje, trpio određene posljedice i neugodnosti, ali i to je dio mog posla – vratiti građanima ono što je njihovo i što im nitko nikada ne smije oduzeti.
Civilizirano, u suradnji s državnim tijelima, branimo sustave vrijednosti, svoj teritorij i građane koji se drže zakona.
Ne prihvaćamo ni domaće, a pogotovo ne strane uzurpatore, koji se u svojim zemljama ponašaju europski, a u Hrvatskoj čine što ih je volja. Siguran sam da ćemo zajedničkim snagama u naumu uvođenja pravde kad je uzurpacija i bespravna gradnja u pitanju, uspjeti.
Za razliku od ostalih gradova i općina u Istri koji se protiv bespravne gradnje „bore“ e-mailovima, mi u Umagu imamo organizirani Odsjek od 10 ljudi, od čega 8 komunalnih redara koji dnevno rade na toj problematici pa tako slobodno mogu reći da smo porušili više objekata nego ostala Istra zajedno.
Evo to je pravi problem i razlog „okupacije“ Istre, jer se većina gradova i općina protiv bespravne gradnje bori e-mail porukama, a imaju zaposlenog jednog ili max. dva komunalna redara. Dakle, u Istri nema političke volje radi raznih interesa koji nas razaraju.
Kako ocjenjujete suradnju s Istarskom županijom i državnim institucijama tijekom vašeg mandata?
Gradonačelnik sam od 2009. godine te bi bilo neozbiljno s moje strane ne valorizirati suradnju s državnim i županijskim institucijama, a bez kojih brojni projekti usmjereni građanima Umaga ne bi uvidjeli svjetlo dana.
No, nije sve uvijek bilo bajno pa smo često, naročito sa Županijom, zbog različitih političkih opredjeljenja, vodili bitke i rasprave, a najžustrije su bile upravo u okviru izgradnje srednje škole.
Svjesni da uspješna sinergija države/županije i grada izravno utječe na dobrobit i životni standard naših sugrađana, pokrenuli smo realizaciju projekta koji se dešavaju jednom u povijesti jednoga grada.
Tako smo, u suradnji s državom, uspješno realizirali projekte u okviru Poticane stanogradnje, sanacije odlagališta neopasnog otpada Donji Picudo, izgradnje sortirnice i pretovarne stanice, brojnih prometnica (obilaznica Petrovija, Ungarija, Avenija grada Vukovara i sl.), škola i vrtića, vodozaštitnog sustava i gospodarskih zona. Dakle suradnja s državom je dobra.
Suradnja sa Županijom vidljiva je u okviru zajedničkog rada na polju zdravstva, poljoprivrede, socijalne skrbi, turizma, a naposljetku i obrazovanja, budući da se konačno uspostavila suradnja i u okviru opremanja novoizgrađene srednje škole.
Rezime svega je da nažalost Grad Umag više pomaže Županiji, nego Županija gradu Umagu. Očekujemo da će se nakon novih izbora i to promijeniti na bolje.
Koje mjere planirate poduzeti za poticanje gospodarstva i privlačenje investicija u Umag u narednom razdoblju?
Kratko i jasno - za razvoj gospodarskih zona zadužena je Županija, no godinama se nije događalo ništa u Umagu. Preostalo nam je da samostalno izgradimo svoju gospodarsku zonu, što smo i učinili.
Za poticanje gospodarstva i privlačenje investicija u Umag u narednom razdoblju, potrebno je implementirati konkretne mjere koje će omogućiti dugoročni rast i razvoj, a istovremeno stvoriti povoljan poslovni okoliš za poduzetnike.
U tom smislu, posljednjih smo godina radili na unaprjeđenju infrastrukturne i cestovne povezanosti te poticanju poduzetništva i novih poslovnih inicijativa kreiranjem povoljnog okruženja kroz subvencije, porezne olakšice ili osiguranje prostora za poslovanje te izgradnjom naše gospodarske zone gdje smo po poticajnim cijenama do 10 € po m2 našim investitorima prodali zemljište za gradnju hala.
Osigurali smo podršku malim i srednjim poduzećima te, putem svojih Ustanova, omogućili edukaciju i osposobljavanje radne snage. Nastavili smo razvijati turizam s naglaskom na održivost te gradnju hotela, ali i luksuznu ponudu kako bi se privukli turisti s većim kupovnim moćima.
Stvorili smo nove poslovne zone, aktivno poticali suradnju s regionalnim i međunarodnim partnerima te sudjelovanje u EU fondovima.
Kombiniranjem ovih mjera, Umag može postati još atraktivnija destinacija za investicije, razvoj poduzetništva, i stvaranje novih radnih mjesta, čime će osigurati održiv gospodarski rast i poboljšanje kvalitete života svojih građana.
Što biste poručili građanima Umaga koji će uskoro odlučivati o budućem vodstvu grada?
Kao prvo, i najbitnije, da izađu na izbore u što većem broju jer su lokalni izbori najvažniji izbori za kvalitetu života u jednome gradu. Dvije trećine svakodnevne potrebe života odnose se na korištenje komunalne i društvene infrastrukture pod ingerencijom Grada Umaga. To je trenutak kada glas svakog građanina najviše vrijedi i o njemu ovisi kvaliteta života svih nas.
Svoje građane cijenim i poštujem te im ovim putem zahvaljujem na doprinosu razvoju našeg voljenog Umaga. Njihova podrška, zajedno s političkom stabilnošću koju smo stvorili, omogućava nam da konkretno radimo na izgradnji budućnosti.
Stabilnost i povjerenje temelji su na našim vidljivim djelima kojima gradimo zajednički razvoj. Infrastruktura koju smo izgradili, kao i visoki standardi koje smo postavili u obrazovanju, socijalnoj skrbi, politici mladih i demografiji te drugim sektorima, jasno pokazuju da smo na pravom putu.
Naša je odgovornost nastaviti unapređivati te standarde i pružati građanima još bolje uvjete za život, jer naš grad već sada predstavlja grad primjer uspješnog i održivog razvoja. Djela govore, pa tako čvrsto vjerujem u povjerenje svojih Umažanki i Umažana.
Izvor: istrain.hr
Fotografije: Grad Umag