Istra

Umag uvodi reda u nekretninski kaos i ulaže u kvalitetniji turizam

Objavljeno: 31.03.2025.

U središnjem Dnevniku HRT-a objavljen je prilog o novim poreznim mjerama u Istri, a Umag se posebno istaknuo svojim konkretnim pristupom rješavanju problema s nelegalnim smještajem.

U Istri se iz godine u godinu povećava broj nekretnina, uglavnom u vlasništvu stranaca, koje se ne koriste za stalni boravak, nisu u dugoročnom najmu i često se iznajmljuju na crno. Takvi vlasnici izbjegavaju porezne obveze, za razliku od registriranih iznajmljivača koji redovno plaćaju sve davanja.

Umag prepoznaje problem i reagira konkretno

U nekomercijalnom smještaju na području Umaga nalazi se čak 20.000 kreveta. To su smještajne jedinice koje nisu kategorizirane za legalno iznajmljivanje, a broj osoba koje u njima stvarno borave ostaje nepoznat jer se gosti često ne prijavljuju.

No pandemija je dala bolji uvid u stvarno stanje. Budući da su tada putnici za povratak u svoje zemlje trebali imati potvrdu o boravištu, mnogi su po prvi put prijavili svoj smještaj.

– "I tu smo vidjeli strašan rast za više od 50 posto prijavljenih ljudi koji naravno da nisu novi gosti, nego su oni koji su boravili i prije, ali se nisu prijavljivali," rekao je Milan Popović, direktor Turističke zajednice Umag.

Zbog toga je Grad Umag odlučio uvesti višu stopu poreza za nekretnine koje se ne koriste u skladu s propisima, a s ciljem financiranja unapređenja turističke ponude.

– "Do sada su plaćali jako malo ili ništa. Sada ćemo s ovim povećanjem ipak naplatiti jedan dio, koji ćemo, naravno, uložiti u poboljšanje boravka turista," dodao je Popović.

Porez kao alat za više reda i pravedniju raspodjelu troškova

Umag je grad koji je iskoristio zakonsku mogućnost i podigao porez na nekretnine koje služe kao kuće za odmor, s dosadašnjih 5 eura po četvornom metru na 8 eura po četvornom metru. Ova mjera prvenstveno pogađa vlasnike koji nemaju prebivalište u Umagu, uglavnom strane državljane. Cilj je osigurati pravedniju raspodjelu troškova održavanja gradske infrastrukture i poboljšati kvalitetu turističke ponude. Prihod od ovog poreza usmjerit će se na financiranje sportskih klubova, sufinanciranje besplatnih dječjih vrtića i socijalnih programa. ​

Važno je napomenuti da građani Umaga s prebivalištem u gradu, koji iznajmljuju nekretnine kao domaćini, nisu obuhvaćeni ovim porezom. Oni će i dalje plaćati paušalni iznos od 100 eura po krevetu, što je najniži mogući iznos. ​

I drugi istarski gradovi uvode porezne mjere

Poreč je stopu podigao na 6,25 eura, a direktor TZ-a Poreč, Nenad Velenik, navodi da se broj kreveta u takvom smještaju povećao za 3 posto, dok je broj registriranih noćenja pao za 7 posto. Pula zadržava porez od 5 eura, no 20 posto tog prihoda sada ide Županiji.

Gradovi očekuju da će nova pravila potaknuti veći broj prijava i donekle suzbiti sivu zonu u turizmu. Novi zakon preciznije definira obveze vlasnika nekretnina koje se ne koriste za stanovanje niti za dugoročni najam, a pogodne su za boravak.

Neki problemi tek dolaze na red

Stručnjaci upozoravaju da mnoge nekretnine još nemaju uporabnu dozvolu, a i dalje se iznajmljuju. Porezni savjetnik Ivan Čevizović ističe da bi u budućnosti oporezivanje prema stvarnoj vrijednosti nekretnine moglo biti pravednije od sadašnjeg modela po kvadraturi.

Cilj nove porezne politike je povećati dostupnost stanovanja i aktivirati prazne nekretnine. No pitanje je koliko će to biti ostvarivo u praksi, osobito u manje atraktivnim lokacijama.

Cijeli prilog dostupan je na poveznici.

Foto: Dnevnik HRT, screenshot