Ostalo

Ultraprerađena hrana ozbiljna prijetnja zdravlju

Objavljeno: 03.07.2024.

Kontinuirana konzumacija ultraprerađene hrane može skratiti životni vijek za više od 10 posto, pokazuje studija koja je trajala gotovo tri desetljeća i obuhvatila više od 500.000 ljudi.

Prema studiji, na popisu su 124 namirnice, a najopasnija su pretjerano prerađena pića. Glavna autorica studije, Erikka Loftfield s Nacionalnog instituta za rak u Bethesdi, navela je da su dijetalna bezalkoholna pića na prvom mjestu, a slijede ih slatka bezalkoholna pića te rafinirane žitarice kao što su ultraprocesirani kruh i pekarski proizvodi.

Aditivi i emulgatori

Novi sustav klasifikacije razvrstava hranu od minimalno prerađenih cjelovitih namirnica poput voća i povrća, preko prerađene hrane poput delikatesnog mesa i kobasica, do ultraprocesirane hrane koja sadrži aditive za poboljšanje okusa i privlačnosti. Ovi aditivi uključuju konzervanse, emulgatore, umjetna bojila, sredstva protiv pjenjenja, šećere, soli i masti.

Rezultati studije

Studija je pokazala da su osobe koje su konzumirale najviše ultraprerađene hrane imale veću vjerojatnost za smrt od kardiovaskularnih bolesti ili dijabetesa. Međutim, za razliku od drugih studija, ova nije pronašla porast smrtnosti uzrokovane rakom.

Opasnost od zaslađivača

"Visoko prerađeno meso i bezalkoholna pića najviše su povezani s rizikom smrtnosti," pojasnila je Loftfield. Dijetalna pića, koja sadrže umjetne zaslađivače poput aspartama, acesulfam kalija i stevije, povezivana su s kardiovaskularnim bolestima, demencijom, dijabetesom tipa 2, moždanim udarom i metaboličkim sindromom.

Američke prehrambene smjernice već preporučuju ograničavanje konzumacije pića zaslađenih šećerom. Studija iz 2019. pokazala je da su žene koje su pile više od dvije čaše slatkih napitaka dnevno imale 63 posto veći rizik od prerane smrti u usporedbi s onima koje su ih pile manje od jednom mjesečno. Muškarci su imali 29 posto veći rizik.

Ne preporučuje se ni konzumacija mesnih prerađevina poput slanine, hrenovki, kobasica, šunke i usoljene govedine, koje su povezane s rakom crijeva i želuca, srčanim bolestima i dijabetesom.

Rast proizvodnje ultraprerađene hrane

Proizvodnja ultraprerađene hrane znatno je porasla od sredine devedesetih. Studija procjenjuje da gotovo 60 posto dnevnih kalorija prosječnog Amerikanca dolazi iz ultraprerađene hrane, koja čini i 70 posto namirnica u trgovinama.

Izvor: Glas Istre