Hrvatska

Uhićeno 13 osoba zbog ilegalnog odlaganja 35 000 tona opasnog otpada

Objavljeno: 15.02.2025.

Kriminalna mreža ostvarila najmanje 4 milijuna eura dobiti nezakonitim zbrinjavanjem medicinskog i opasnog otpada iz Italije, Slovenije i Njemačke u Hrvatskoj.

Hrvatska policija 13. veljače 2025. uhitila je 13 osoba osumnjičenih za sudjelovanje u međunarodnoj mreži ekološkog kriminala, objavio je Europol. Glavni osumnjičenici su dvojica hrvatskih državljana, koje Europol smatra visokovrijednim metama. Sumnja se da su organizirali uvoz opasnog otpada iz Italije, Slovenije i Njemačke u Hrvatsku, gdje je umjesto pravilne obrade jednostavno zakopan ili odbačen na najmanje tri lokacije.

Procjenjuje se da je na taj način ilegalno odloženo 35 000 tona otpada, čime su kriminalci ostvarili najmanje 4 milijuna eura dobiti.

Zlouporaba legalnih tvrtki za ilegalno poslovanje
Prema Europolu, kriminalna mreža koristila je legalne tvrtke za upravljanje krijumčarenjem i ilegalnim odlaganjem otpada. Najviše otpada dolazilo je iz Italije, a kriminalci su se oslanjali na prijevozničke i druge poslovne subjekte u Italiji i Hrvatskoj.

Laboratorijska analiza pokazala je da je ilegalno odloženi otpad, koji su osumnjičeni lažno deklarirali kao recikliranu plastičnu ambalažu, zapravo zakonski klasificiran kao opasan otpad. Hrvatske vlasti također sumnjaju da je među otpadom bilo i nepropisno zakopanog medicinskog otpada iz hrvatskih tvrtki.

Krivotvorena dokumentacija ključ ilegalne zarade
Kriminalne mreže često iskorištavaju visoke troškove obrade otpada, posebno za opasni otpad. U ovom slučaju, osumnjičeni su pobjeđivali na natječajima u Italiji s nižim ponudama od konkurencije. Nakon što bi osigurali ugovor, otpad su prevozili u Hrvatsku bez potrebne obrade.

Kako bi zaobišli potrebne dozvole, krivotvorili su dokumentaciju i otpad lažno deklarirali kao reciklabilni materijal, čime su izbjegli skupe postupke obrade i zadržali razliku u cijeni.

Velika zarada, nizak rizik i nesagledive posljedice
Trgovina otpadom donosi kriminalnim mrežama ogromnu dobit uz relativno nizak rizik, dok istovremeno uzrokuje nepopravljivu štetu okolišu – zagađujući tlo, vodu i zrak. Ovakvi zločini često su povezani i s krivotvorenjem dokumenata, pranjem novca i korupcijom.

Tijekom akcije, istražitelji su zaplijenili elektroničke uređaje, mobilne telefone i dokumentaciju, koji će biti predmet daljnje istrage.

Europolova podrška istrazi
Europol je pružio podršku nacionalnim agencijama za provođenje zakona i zaštitu okoliša. Njihovi stručnjaci za ekološki kriminal koordinirali su operaciju održavanjem sastanaka i pružanjem analitičke podrške, dok su na dan akcije pratili situaciju u realnom vremenu.

Zemlje sudionice istrage

  • Hrvatska: Policijska uprava – Služba općeg kriminaliteta
  • Italija: Carabinieri – Zapovjedništvo za zaštitu okoliša i energetsku sigurnost
  • Slovenija: Kriminalistička policija

Izvor: Priopćenje Europola
Foto: Europol

Fotografije vezane uz objavu