Svijet

U Srbiji se ne odvija samo sukob s Vučićem, nego globalna igra

Objavljeno: 05.04.2025.

Prenosimo sadržaj portala Pogled.hr s ključnim dijelovima razgovora iz novog izdanja podcasta Špica s Macanom, u kojem je domaćin Krešimir Macan ugostio dvoje sugovornika iz Srbije – Gorana Ješića, bivšeg potpredsjednika Demokratske stranke i čelnika političke opcije Solidarnost, te Aleksandru Jerkov, članicu Regionalne Akademije za demokratski razvoj.

Tema je aktualna situacija u Srbiji – višemjesečni masovni prosvjedi koji su kulminirali 15. ožujka u Beogradu, kada se okupilo oko 300.000 građana. Tada je, tijekom odavanja počasti poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, na prosvjednike korišten tzv. zvučni top, što je izazvalo brojne zdravstvene probleme i dodatno pogoršalo tenzije.

O prosvjedima i korupciji

Ješić navodi kako su ovi prosvjedi najveći u novijoj povijesti Srbije – veći i od onih iz 1996. i 2000. godine, te ih uspoređuje s onima iz 1968. Ističe da se ne radi o izbornim nepravilnostima, već o desetljećima nagomilane korupcije, organiziranog kriminala i bahatosti vlasti.

Jerkov podsjeća da je situacija eskalirala i nakon napada nožem na dekanicu Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović. Dodaje da je vlast prosvjede pokušala prikazati kao podjelu među studentima – između “pravih” i “lažnih”, tzv. ćacija, koji su pod Vučićevim pokroviteljstvom smješteni ispred Predsjedništva.

Agresija režima i manipulacija

Macan i sugovornici raspravljaju i o reakcijama vlasti – od ignoriranja žrtava i represije nad prosvjednicima, do korištenja manipulacija i stvaranja “dvojnog” narativa o studentima. Jerkov navodi i primjere fizičkog nasilja nad prosvjednicama te pokušaje diskreditacije preko režimskih medija.

Prema njezinim riječima, institucije u Srbiji ne funkcioniraju – pravosuđe je pod pritiskom, a neki studenti i dalje su u pritvoru zbog optužbi za pokušaj državnog udara temeljenih na privatnim snimkama.

Ruski utjecaj i “ćaciland”

Ješić iznosi tvrdnje o utjecaju ruskih tajnih službi u Srbiji, posebice FSB-a. Navodi kako je tzv. ćaciland – šatorsko naselje ispred državnih institucija – model preuzet iz Ukrajine. Ruska prisutnost u Srbiji, kroz energetske tvrtke, diplomatski kor i sigurnosne strukture, vidi se kao pokušaj destabilizacije i manipulacije javnim mišljenjem.

Gdje je izlaz?

Ješić predlaže konkretan izlaz – pregovore između Sveučilišta i vlasti, uz uključivanje međunarodnih standarda i pripremu za poštene izbore. Kao ključne točke navodi provedbu 25 točaka koje je izradio OESS te donošenje posebnog zakona o elektroničkim medijima kako bi se ograničila moć Vučićevih televizija.

Informiranje kroz društvene mreže

Macan ističe važnost društvenih mreža kao izvora informacija u trenutku kada sve nacionalne televizije podržavaju Vučića. Sve veći broj građana, uključujući i starije generacije, okreće se internetu i društvenim mrežama kako bi došao do relevantnih vijesti.

Jedan od primjera je Ješićev ujak, koji se – unatoč godinama – naučio služiti Twitterom i informirati mimo tradicionalnih medija, što pokazuje promjenu u načinu na koji građani dolaze do informacija.

Slijedi video gostovanja u emisiji Špica s Macanom.

Izvor: pogled.hr

Video vezan uz objavu