U Kući istarskih kaštela u Momjanu održano je predstavljanje romana "Smokva" poznatog slovenskog autora Gorana Vojnovića. Ovaj intimni roman donosi priču o tri generacije jedne obitelji, čije su sudbine isprepletene s nekadašnjim zajedničkim prostorom i njegovim raspadom. Autor je roman djelomično smjestio u Buje i Momjan, čineći ga posebnim za istarski kraj.
Inspiracija iz stvarnog prostora
Vojnović je otkrio kako je inspiraciju za roman pronašao u stvarnim lokacijama povezanim s njegovom obitelji. Njegova baka i djed živjeli su u Bujama, a ideju za roman dodatno je ojačao posjet Momjanu, gdje je bio u društvu umjetnice Miriam Monice. "Smokva" u naslovu romana referira se na stvarnu smokvu koja raste ispred kuće u Bujama, simbolično povezujući autorovu obiteljsku priču i književnu fikciju.
Književno značenje i međunarodna prepoznatljivost
Moderator predstavljanja Neven Ušumović, ravnatelj umaške Gradske knjižnice, istaknuo je važnost romana "Smokva" za slovensku književnost. Knjiga je obavezno štivo za maturante u Sloveniji, a prevedena je na više od deset jezika, čime je Momjan postao književna europska činjenica. Prema Vojnovićevim riječima, čitatelji iz različitih zemalja roman doživljavaju kroz svoje specifične perspektive – Nijemci ga vide u političkom kontekstu, dok Talijani ističu toplinu obiteljskih odnosa.
Rat i sjećanja kroz književnost
Vojnovićev roman osvrće se na ratne traume i obiteljske odnose tijekom raspada bivše države. Autor priznaje da su njegova iskustva rata oblikovala likove u priči, naglašavajući kako su obiteljske veze u nekim slučajevima opstale, dok su u drugima nepovratno izgubljene.
Multikulturalni jezik i univerzalne teme
Knjiga spaja slovenski, bosanski i ljubljanski žargon, čineći je jedinstvenom na slovenskoj književnoj sceni. Reakcije čitatelja potvrđuju otvorenost prema ovom "mišungu" jezika, koji dodatno naglašava multikulturalnost prostora u kojem se radnja odvija.
"Smokva" je roman koji, iako prožet povijesnim i političkim kontekstom, nosi univerzalne teme ljubavi, obitelji i identiteta, te pronalazi put do čitatelja širom svijeta.
Izvor: Glas Istre