Donald Trump je u svega 20 dana prešao put od samopouzdanih najava do nužnog povlačenja carinskih mjera prema Kini. Plan koji je trebao pokazati snagu američke trgovinske politike završio je naglim zaokretom i priznanjem da drastične carinske stope moraju biti snižene.
Trump je izjavio kako carina od 145 posto "neće opstati" te pokušao taj ustupak prikazati kao promišljen potez, iako je riječ o jasnom koraku unazad. Američka administracija bila je prisiljena reagirati na pritisak tržišta – posebno nakon što su pale vrijednosti desetogodišnjih obveznica i dolara, a time i pregovaračka snaga SAD-a.
Japanska reakcija dodatno je oslabila poziciju Bijele kuće. Japan, najveći strani vlasnik američkih državnih obveznica, smanjio je ulaganja nakon što su objavljene carinske stope, čime je signalizirao pad povjerenja u američku fiskalnu politiku. To je primoralo administraciju da zamrzne carine na 90 dana.
Unatoč retorici o dugoročnim koristima, tržišni pokazatelji sugeriraju gubitak moći u pregovorima. Trumpovi dužnosnici sada pregovaraju iz slabije pozicije, dok rast kamatnih stopa i pad dolara dodatno smanjuju američki utjecaj.
Trgovinski deficit, kojim je bivši predsjednik bio opsjednut, nije moguće riješiti bez narušavanja širih gospodarskih temelja. U tom kontekstu, trgovinski rat s Kinom pokazao se neodrživim. Kineska strana nije javno reagirala, dok je američka bila prisiljena korigirati stavove i smirivati tržišta.
Trump je na kraju morao istupiti i potvrditi kako neće smijeniti čelnika Federalnih Rezervi, Jeromea Powella, kojem je ranije prijetio otkazom. Nakon te objave, tržišta su se stabilizirala – azijski indeksi su porasli, a sličan trend zabilježen je i u SAD-u.
Na kineskoj društvenoj mreži Weibo, izraz "Trump chickened out" postao je viralan, prikupivši preko 110 milijuna pregleda u samo nekoliko sati. U međunarodnoj javnosti raste dojam da Trumpovo "umijeće sklapanja sporazuma" nije bilo ništa više od praznog samopromotivnog slogana.
Izvor: jutarnji.hr
Foto: Bijela kuća / Wikimedia Commons