Društvo bibliotekara Istre po 6. put za redom organizira TIK, Tjedan istarskih knjižnica. Cilj projekta je stavljanje knjižnica u fokus čitatelja, članova i korisnika, tj. građana uopće, kroz raznovrsne programe. Ovogodišnji program TIK-a, pod sloganom „Ženi koja se igra“, okrenut je društvenoj i umjetničkoj poziciji žena. Suočeni sa seksističkom svakodnevnicom, nezastupljenosti žena u obrazovanju, sve češćim femicidom, patrijarhatom koji je izvor mnogih problema, ne samo za žene, nameće se opetovana potreba učenja i govorenja o temeljnim ljudskim i ženskim pravima, kao i o važnosti feminističkog znanja i iskustva u borbi za slobodnije i pravednije društvo.
Program bi primarno dao prostora različitim etičkim i političkim problemima vezanim uz žensku poziciju u društvu koje književne (umjetničke) i knjižničarske prakse predstavljaju.
Ovogodišnji TIK održava se od 23. do 28. rujna i uključuje predavanja, radionice i prezentacije u 9 gradskih knjižnica na području Istarske županije. Predavanje Suzane Komušar iz Centra za ženske studije Zagreb o njihovoj knjižnici i 30 godina rada Centra, održano u Arheološkom muzeju Istre u sklopu Skupštine Društva bibliotekara, predstavlja Uvod u TIK.
U Gradskoj knjižnici Buje gostovat će Centar za građanske inicijative iz Poreča s predavanjem „Seksizam naš svakidašnji“.
Gradska knjižnica Labin ugostit će putopiskinje Maju Klarić i Janu Prević Fiderle s njihovim zapisima o putovanju u Santiago de Compostela te spisateljicu Nives Madunić Barišić koja u svom romanu „Žene koje vrište u sebi“ progovara o obiteljskom nasilju, siromaštvu, rasizmu i usamljenosti.
Gradska knjižnica Novigrad ugostit će Ivu Nemec koja će učenicima osmih razreda predstaviti svoju studiju o nedovoljno poznatim istarskim ženama i njihove uloge u razvoju društvenog života i kulture Istre.
U Gradskoj knjižnici Pazin održat će se tribina u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Grada Pazina i predstavljanje knjige Đurđice Orepić o njenom iskustva vezanom za utrku Ironman.
U Gradskoj knjižnici Poreč održati će se pričaonica za srednjoškolce na temu književnih junakinja i edukativna radionica a bit će predstavljena i knjiga Petre Heisinger „Ja sam Petra – nećete me slomiti“. Autorica svojim primjerom pokazuje kako teški životni izazovi mogu biti shvaćeni kao prilika za rast.
U Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula gostovat će sveučilišna profesorica Blaženka Martinović s predavanjem o odjecima feminističke lingvistike u hrvatskom jeziku i bit će predstavljen romana „Žene koje vrište u sebi“ Nives Madunić Barišić.
Gradska knjižnica „Matija Vlačić Ilirik“ Rovinj ugostit će sveučilišnu profesoricu Mariju Mogorović Crljenko s predavanjem o položaju žena u Istri u srednjem i ranom novom vijeku te spisateljicu Marinu Vujčić koja će predstaviti svoj posljednji roman „Sigurna kuća“. Marina Vujčić pripovijeda o nasiljima o kojima se ne piše u novinama, o ženama koje pate i ne uspijevaju naći izlaz. U Rovinju će se održati i radionica za srednjoškolce pod nazivom „Junakinje hrvatske prošlosti“.
U Gradskoj knjižnici Umag gostovat će sveučilišne profesorice Kristina Peternai Andrić i Ivana Žužul, autorice knjige "Neposlušne". Ženski književni likovi koji su analizirani u ovoj knjizi na različite se načine, bilo pregovaranjem, subverzijom ili otvorenom pobunom, bore protiv čvrstih okvira rodnih regulacija i time ruše norme koje propisuje društvena zajednica. U Umagu će se održati i radionica i pričaonica za djecu „Velike žene, veliki snovi“.
U Sveučilišnoj knjižnici Pula gostovat će sveučilišna profesorica Dubravka Dulibić Paljar s predavanjem o filmskim romansama iz feminističke perspektive.
U srijedu 25. rujna će se u gradskim knjižnicama u Istri i Sveučilišnoj knjižnici u Puli vršiti akcija Članarina na po' pa se pozivaju građani na učlanjenje u pola cijene!
Tjedan istarskih knjižnica je financijski podržalo Ministarstvo za kulturu i medije Republike Hrvatske i Grad Pula.