Sport

Svečano zatvorene Olimpijske igre u Parizu

Objavljeno: 12.08.2024.

Olimpijske igre u Parizu, 33. izdanje ovog prestižnog sportskog događaja, svečano su zatvorene na stadionu Stade de France. Više od 10.000 sportaša iz 206 zemalja, uključujući i tim izbjeglica, sudjelovalo je na ovim igrama. Hrvatsku je predstavljalo 73 sportaša u 15 sportova, a osvojili su ukupno sedam medalja. Hrvatski predstavnici donijeli su kući dvije zlatne, dvije srebrne i tri brončane medalje.

Hrvatske medalje i konačni poredak

Zlatne medalje osvojili su džudašica Barbara Matić u kategoriji do 70 kg te veslači Martin i Valent Sinković. Srebrna odličja pripala su tenisačici Donni Vekić u ženskom singlu i hrvatskoj vaterpolskoj reprezentaciji. Brončane medalje osvojili su strijelac Miran Maričić u disciplini zračna puška na 10 metara, atletičarka Sandra Elkasević u bacanju diska, te tekvondašica Lena Stojković u kategoriji do 49 kg.

Na završnoj ljestvici medalja, Hrvatska je s ovim učinkom zauzela 30. mjesto, dijeleći poziciju s Azerbajdžanom. Ovaj plasman osigurali su zlatni uspjesi braće Sinković i Barbare Matić, srebra Donne Vekić i vaterpolske reprezentacije, te brončane medalje Maričića, Elkasević i Stojković.

Najbolji u regiji i svijetu

Sjedinjene Američke Države završile su kao najuspješnija država na Olimpijskim igrama, osvojivši ukupno 126 medalja, od čega 40 zlatnih. Kina je završila na drugom mjestu s 91 medaljom, dok je treće mjesto pripalo Japanu s 45 osvojenih medalja. U regiji, Italija je bila najbolja, zauzevši 9. mjesto, dok su Mađarska i Srbija također završile ispred Hrvatske, na 14. odnosno 27. mjestu. Slovenci su zauzeli 34. mjesto, dok su Kosovo i Albanija ostali niže na ljestvici.

Ceremonija zatvaranja započela je u Jardins des Tuileries gdje se ugasio olimpijski plamen, a potom se nastavila na stadionu Stade de France. Mimohod sportaša uključivao je nošenje nacionalnih zastava, pri čemu su hrvatsku zastavu nosili Lena Stojković i Ivan Šapina. Nakon defilea, olimpijska zastava predana je gradonačelnici Los Angelesa, Karen Bass, kao simbolična priprema za sljedeće igre koje će se održati u tom gradu.

Olimpijske igre u Parizu zaključene su nakon više od dva tjedna intenzivnih sportskih natjecanja, čime je spuštena zavjesa na ovaj globalno značajan događaj.