Svijet

Suradnje i napetosti u regiji vojno sve glasnije, ali rat nije na vidiku

Objavljeno: 11.04.2025.

Medijska buka oko dogovora Srbije i Mađarske

Početkom travnja u Beogradu je potpisan dogovor o vojnoj suradnji između Srbije i Mađarske. Srpski državni mediji taj su čin opisali kao veliki iskorak u bilateralnim odnosima. Naslovi poput “povijesni trenutak” i “željezno prijateljstvo” dominirali su novinskim i internetskim prostorom, a najavljene su i moguće nove suradnje – uključujući interes predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da se taj entitet priključi inicijativi.

Odgovor na vojni sporazum Hrvatske, Albanije i Kosova

Mediji u Srbiji povezali su ovaj dogovor s nedavno potpisanim trilateralnim sporazumom između Hrvatske, Albanije i Kosova. Taj sporazum, potpisan 18. ožujka u Tirani, predviđa suradnju u okviru NATO-ovog strateškog koncepta te politike sigurnosti Europske unije, uz zajedničke vježbe i obrambene projekte.

Srbijansko Ministarstvo vanjskih poslova poručilo je da smatra ovaj potez pokušajem izolacije Srbije i oblikom provokacije, dok su hrvatski dužnosnici istaknuli da sporazum nije neprijateljski nastrojen. Hrvatski ministar obrane Ivan Anušić izjavio je kako Hrvatska više neće tražiti dopuštenje Beograda za svoje odluke.

Analize: nema elemenata vojnog saveza

Iako srpski mediji sporazum s Mađarskom nazivaju "vojnim savezom", domaći analitičari i rijetki kritični mediji u Srbiji navode da u dogovoru nema stvarnih elemenata takvog savezništva. Prema njihovim riječima, riječ je o proširenju suradnje temeljem ranije potpisanih okvirnih sporazuma.

Utrka u naoružavanju bez rata na vidiku

U regiji se posljednjih godina bilježi pojačano naoružavanje. Hrvatska je nabavila borbene zrakoplove Rafale, a Srbija surađuje s Francuskom, Rusijom i Kinom na nabavi vojne opreme. No, stručnjaci ocjenjuju da, unatoč porastu napetosti, stvarna prijetnja ratom nije izgledna.

NATO ima snažnu prisutnost u regiji, uključujući vojnu bazu Camp Bondsteel na Kosovu te veliku zračnu bazu u Rumunjskoj koja se širi i pomorsku bazu u albanskom Draču. Analitičari ističu da bi vođenje rata u takvom kontekstu bilo krajnje neizgledno i rizično za bilo koju stranu.

Izvor: nacional.hr