Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) poduzima korake kako bi povećalo sigurnost na cestama, a ključnu ulogu u tome imaju kamere za nadzor brzine. Iako pojedina kamera stoji više od 40.000 eura, njihov učinak u smanjenju prekršaja čini ih isplativom investicijom.
Blago odstupanje brzine prolazi bez kazne
Trenutno, MUP ne sankcionira vozače koji blago prekorače brzinu, primjerice do 10 km/h iznad dopuštene granice. Razlog tome je nedostatak osoblja za obradu velikog broja kazni, što bi se dogodilo strožim postavkama kamera.
Širenje mreže kućišta za kamere
Do početka turističke sezone, u Hrvatskoj je postavljeno 468 kućišta za kamere, koja omogućuju premještanje kamera na različite lokacije. Vozači ne znaju gdje se kamere nalaze u određenom trenutku, što ih potiče na sporiju vožnju na svim lokacijama. Ljeti je postavljeno dodatnih 40 kućišta, a do kraja rujna još 57, s planom za dodatnih 27 do kraja godine.
Nove lokacije i posebna područja nadzora
Ukupno će biti 84 nove lokacije za nadzor, uključujući i one na autocestama, što ranije nije bio slučaj. Kamere su raspoređene u 12 Policijskih uprava (PU). Na području PU Primorsko-goranske, planirano je 20 kućišta, uključujući otoke kao što su Cres i Krk. U PU Istarskoj postavljeno je 13 kućišta, a posebnu pozornost treba obratiti u gradovima kao što su Rovinj, Buzet i Buje.
Ukupni broj kamera i nove mogućnosti
Po završetku ovog proširenja, na hrvatskim cestama će biti ukupno 588 kućišta za smještaj 194 kamera, koje se mogu premještati ovisno o potrebama. Osim nadzora brzine, nove crne kamere imaju mogućnost bilježenja dodatnih prekršaja poput nekorištenja pojasa ili neprimjerenog korištenja mobitela tijekom vožnje.
Novi sustav nadzora ima za cilj povećati sigurnost na cestama i smanjiti broj prometnih prekršaja, čineći vozače opreznijima i odgovornijima.
Izvor: n1info.hr