Hrvatska

Strani radnici u istarskom turizmu su neizostavan faktor

Objavljeno: 19.08.2024.

Istarski turizam, kao i ostatak Hrvatske, uvelike se oslanja na strane radnike, posebice u građevinskom i turističkom sektoru. Trenutno je u Hrvatskoj zaposleno oko 135.000 stranih radnika, pri čemu prednjače radnici iz susjednih zemalja i Dalekog istoka, što potvrđuje i situacija u Istri.

Mnogi poslodavci ističu da bez stranih radnika turizam u Istri ne bi mogao funkcionirati. Tedi Bašić, vlasnik nekoliko ugostiteljskih objekata, navodi kako bi bez njihove pomoći turistički objekti možda čak i bili zatvoreni. Njegova obitelj zapošljava oko 130 radnika, od kojih je polovica stranaca, najviše iz Bosne i Hercegovine te Srbije. Prema Bašićevim riječima, prosječna plaća konobara u ugostiteljstvu iznosi približno 2000 eura.

Velike hotelske kuće u Istri također se oslanjaju na radnu snagu s Dalekog istoka, koja čini oko dvadeset posto ukupnog broja zaposlenih. Sani Jelčić iz Arena Hospitality Group ističe da najveći broj stranih radnika dolazi s Filipina, iz Indonezije, Ukrajine, Makedonije te drugih susjednih zemalja.

Iako se ponekad čuje da strani radnici ruše cijenu rada, stvarnost je da su njihove plaće jednake kao i domaćima, a poslodavce stranac može stajati od 3 do 5 tisuća eura više godišnje nego domaći radnik. Alex Živković, direktor Grand Hotela Brioni u Puli, naglašava da udio stranih radnika u hrvatskom turizmu nije dovoljno velik da bi značajno utjecao na cijene rada.

Bez stranih radnika, u građevinskom i turističkom sektoru na razini Hrvatske nedostajalo bi oko 40 posto radne snage, procjenjuje se.

Stanislav Briškoski, predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Istarske županije, naglašava da je domaća radna snaga nekada bila ključna, ali zbog promjena u tržištu rada i otvaranja granica, mnogi su domaći radnici otišli tražiti bolju priliku izvan Hrvatske. Sada se prepoznaje kako se možda pogriješilo u procjenama te da bi se više trebalo ulagati u zadržavanje domaće radne snage.

Briškoski također ističe da je potrebno razmišljati o novom razvoju turizma koji ne bi bio toliko sezonski orijentiran, što bi omogućilo zadržavanje radnika kroz cijelu godinu. Kvalitetniji uvjeti rada i inovacije u turizmu, smatra on, ključni su za budućnost sektora.

Izvor: Glas Istre