Svijet

Stope nataliteta prepolovljene u bogatijim zemljama iz ekonomskih razloga

Objavljeno: 21.06.2024.

Prema izvješću Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), stope nataliteta značajno su opale u najbogatijim državama svijeta, uglavnom zbog ekonomskih briga koje utječu na odluke o roditeljstvu. Ljudi sve češće odgađaju rađanje djece ili se odlučuju da ih uopće ne imaju.

Izvješće pokazuje da je ukupna stopa plodnosti u OECD zemljama smanjena s 3,3 djece po ženi 1960. na 1,5 djece po ženi 2022. godine.

Stefano Scarpetta, direktor OECD-ovog odjela za zapošljavanje, rad i socijalna pitanja, navodi da ekonomski troškovi i dugoročna financijska nesigurnost značajno utječu na odluke o osnivanju obitelji, unatoč različitim politikama koje podržavaju obitelji.

Najniže stope plodnosti zabilježene su u Koreji (0,7 djece po ženi), Italiji i Španjolskoj (1,2 djece po ženi), dok su najviše stope zabilježene u Izraelu (2,9 djece po ženi), Meksiku i Francuskoj (1,8 djece po ženi).

Prosječna dob žena koje rađaju u velikim industrijaliziranim gospodarstvima porasla je s 28,6 godina 2000. na 30,9 godina 2022. Podaci OECD-a također pokazuju da se udvostručio postotak žena bez djece u Estoniji, Italiji, Japanu, Litvi, Poljskoj, Portugalu i Španjolskoj u usporedbi žena rođenih 1935. i 1975. godine.

Pritisak da se bude dobar roditelj i posveti dovoljno vremena odgoju djece također navodi mlade ljude na odgađanje ili izbjegavanje osnivanja obitelji. Kvalitativni dokazi iz Europe otkrivaju da neke žene odgađaju rađanje djece jer ne vjeruju da mogu biti idealne majke.

Izvor: Glas Istre