Nedavni slučaj dvoje liječnika iz Opće bolnice Zadar, osumnjičenih da su tijekom radnog vremena pregledavali pacijente u privatnoj poliklinici te naplaćivali prekovremene sate, osvjetljava sivu zonu dopunskog rada liječnika iz javnih zdravstvenih ustanova u privatnoj praksi. Ovi liječnici su time oštetili bolnicu za 25.000 eura, što je samo vrh problema vezanog uz dvojni rad liječnika.
Dopunski rad u bolnicama
Podaci iz bolnica pokazuju da do trećine liječnika ima dozvolu za dopunski rad, što im omogućuje da rade i u privatnim klinikama. Iako ovo pravo koriste u skladu sa zakonom, sve je češće svjedočenje pacijenata da ih bolnički liječnici upućuju na privatne klinike gdje rade izvan radnog vremena. Inspekcija Ministarstva zdravstva prošle je godine utvrdila brojne nepravilnosti u zagrebačkom i splitskom KBC-u, uključujući odsutnost liječnika s radnog mjesta i rad u privatnim ustanovama tijekom radnog vremena.
Stanje u bolnicama diljem Hrvatske
KBC Osijek: U KBC-u Osijek 107 liječnika ima odobrenje za dopunski rad u privatnim zdravstvenim ustanovama, što čini 18% od ukupno 591 liječnika. Ravnateljstvo KBC-a Osijek tvrdi da nema saznanja o nezakonitom radu liječnika bez odobrenja poslodavca.
KBC Rijeka: U KBC-u Rijeka 97 liječnika (19%) ima dozvolu za rad u privatnim ustanovama. Kontrola rada liječnika u privatnim ustanovama nije u nadležnosti KBC-a Rijeka.
Opća bolnica Zadar: Od 272 liječnika, 83 imaju odobrenje za rad u privatnim ustanovama, što čini 30% liječničkog osoblja. Liječnici nisu dužni navoditi razloge za dopunski rad.
Opća bolnica Pula: U Puli 39 liječnika (13%) radi dodatno u privatnim praksama, uključujući 13 na rukovodećim pozicijama. Nisu evidentirani slučajevi rada bez dozvole poslodavca.
Reakcija Ministarstva zdravstva i novi pravilnik
Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je strožu regulaciju dopunskog rada liječnika. Novi pravilnik, koji je u završnoj fazi, trebao bi onemogućiti zloupotrebe i preusmjeravanje pacijenata u privatne klinike. Prema važećem pravilniku, liječnici mogu raditi u privatnim ustanovama samo ako to ne narušava rad u javnoj bolnici.
Kontrola i odgovornost
Ministarstvo zdravstva nema podatke o ukupnom broju liječnika koji rade i u bolnicama i u privatnim praksama. Kontrola dopunskog rada je u nadležnosti ravnatelja bolnica, a prema zakonu, zdravstvena inspekcija može provjeriti rad liječnika u privatnom sektoru. Liječnicima koji rade bez odobrenja prijeti novčana kazna i zabrana dopunskog rada na dvije godine.
Zaključak
Dok se slučajevi zloupotrebe i nepravilnosti nastavljaju pojavljivati, Ministarstvo zdravstva radi na novom pravilniku koji bi trebao unijeti reda u dopunski rad liječnika. Pacijenti podržavaju privatni rad liječnika u slobodno vrijeme, pod uvjetom da ispunjavaju sve obveze u javnom zdravstvenom sustavu.
Izvor: glasistre.hr