Svijet

Španjolska na nogama zbog masovnog turizma

Objavljeno: 03.09.2024.

Tijekom cijelog ljeta diljem Španjolske održani su prosvjedi zbog sve većeg negativnog utjecaja turizma na lokalno stanovništvo. Masovni turizam donosi probleme poput povećanja troškova stanovanja, gentrifikacije i gužvi, zbog čega stanovnici popularnih turističkih destinacija sve češće izlaze na ulice.

U Malagi, gdje se sve više osjeća pritisak turizma, lokalni aktivisti upozoravaju da grad dolazi do prekretnice. Urbanist i član Sindikata stanara Malage ističe da se stanovnici osjećaju kao da im se grad urušava te poziva na promjenu upravljanja turizmom. Krajem lipnja, tisuće građana Malage prosvjedovalo je zbog negativnog utjecaja turizma, a slični prosvjedi održani su i u drugim turističkim središtima poput Barcelone, Alicantea, Kanara i Baleara.

Na Tenerifeu su aktivisti u travnju štrajkali glađu tri tjedna, prosvjedujući protiv novih turističkih megaprojekata. U Barceloni su prosvjednici vodom prskali turiste, noseći transparente s porukama poput 'Turizam ubija grad' i 'Turisti, idite kući'.

Rast turizma – ali po koju cijenu?

Španjolska je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, a turizam čini oko 13% BDP-a zemlje. U 2023. godini zemlju je posjetilo 85 milijuna turista, a očekuje se da će taj broj u 2024. premašiti 90 milijuna. Iako turizam značajno doprinosi ekonomiji, sve više Španjolaca smatra da je cijena takvog uspjeha previsoka.

Posljednji val prosvjeda ukazuje na sve veće nezadovoljstvo među stanovnicima, koji smatraju da njihovi gradovi sve više služe turistima, a sve manje lokalnom stanovništvu. Profesor turizma Paco Femenia-Serra s madridskog Sveučilišta Complutense upozorava da su negativni učinci turizma, poput nepodnošljivih gužvi, postali sve očitiji, osobito u većim gradovima.

Stambena kriza kao najveći problem

Najveći problem povezan s masovnim turizmom u Španjolskoj je stambena situacija. U najpopularnijim turističkim destinacijama, kao što je Malaga, veliki broj nekretnina iznajmljuje se kratkoročno, što dodatno povećava cijene stanova za lokalno stanovništvo. Nedavno istraživanje pokazalo je da četvrtina stanova u središtu Malage služi za turistički najam, što znatno otežava pronalazak povoljnog dugoročnog smještaja. Prosječna cijena najma u središtu grada iznosi 1200 eura mjesečno, dok je prosječna plaća u Andaluziji samo 1600 eura.

Mjere za kontrolu turizma

Kako bi se ublažili negativni učinci turizma, neke španjolske regije poduzele su mjere za kontrolu turističkog smještaja. Katalonija i Balearski otoci uveli su 'turističku pristojbu', dok Palma de Mallorca ograničava broj kruzera koji mogu pristati u luku. Regionalna vlada Andaluzije omogućila je gradovima da uvedu kontrolu kratkoročnog najma, a Barcelona planira poništiti sve dozvole za kratkoročni najam do 2028. godine.

U Valenciji se uvode stroge kazne za nelicencirane kratkoročne najmove, a neki zagovaraju i ograničenje broja letova te regulaciju cijena najma kako bi se zaštitila kvaliteta života lokalnog stanovništva.