Sport

Šime i Mihovil Fantela u borbi za olimpijsku medalju u klasi 49er

Objavljeno: 02.08.2024.

Hrvatski jedriličari Šime i Mihovil Fantela borit će se za medalju u petak, nakon što su odgođene završne regate u klasi 49er na Olimpijskim igrama u Marseilleu.

Zadarski dvojac, braća Fantela, bili su na dobrom putu prema osvajanju medalje nakon snažnog početka, ali nedostatak vjetra prisilio je organizatore na dva prekida i konačnu odgodu regate. U četvrtak su Šime i Mihovil imali sjajan start i vodili su utrku koja je prekinuta u trenutku kada su bili vodeći u floti od deset jedrilica. Njihova je forma bila izvanredna, ali prirodni uvjeti nisu išli u prilog.

Prvi start je održan po vjetru od osam čvorova, a Fantele su zauzele lijevu stranu regatnog polja, dok su favoriti odabrali desnu. Nakon što su prošli prvu oznaku kao treći, Zadrani su preuzeli vodstvo, no regatni odbor je prekinuo utrku zbog nedostatka vjetra. U trenutku prekida, hrvatska posada bila je izjednačena s Irskom na trećem mjestu s po 89 negativnih bodova, ali bi Fantele osvojile broncu zahvaljujući boljem plasmanu u posljednjem plovu. Drugi start, s kraćim regatnim poljem, ponovno je prekinut kada su braća bila treća.

U trenutnom poretku vode Španjolci Diego Botin le Chever i Florian Trittel sa 68 negativnih bodova, slijede ih Irci Robert Dickson i Sean Waddilove sa 73 boda, a treće mjesto drže Novozelanđani Isaac McHardie i William McKenzie sa 75 bodova. Braća Fantela su trenutno šesti s 85 negativnih bodova.

Šime i Mihovil Fantela su na prošlim Olimpijskim igrama u Tokiju završili kao osmi u klasi 49er. Šimi su ovo četvrte Olimpijske igre; na igrama u Riju de Janeiru osvojio je zlatnu medalju u klasi 470 s Igorom Marenićem, što je najveći uspjeh u povijesti hrvatskog jedrenja.

Iako su na ovim igrama imali poteškoća prvog dana natjecanja u Marseilleu zbog slabog i promjenjivog vjetra, braća Fantela su uz pomoć meteorologa DHMZ-a Dragoslava Dragojlovića kao tehničke podrške uspjela unaprijediti svoje performanse. Dragojlović je bio zadužen za izradu vremenskih prognoza koje su odigrale ključnu ulogu u njihovoj strategiji jedrenja.

Šime i Mihovil se nadaju da će povoljni vremenski uvjeti u petak omogućiti održavanje regate i priliku da se bore za medalju.

Izvor: Glas Istre