21. ožujka obilježava se Svjetski dan Downovog sindroma, datum koji simbolično predstavlja tri kopije 21. kromosoma – glavno genetsko obilježje osoba s ovim sindromom.
Naziv sindroma dolazi od liječnika Johna Langdona Downa, koji ga je prvi opisao još 1866. godine. Pravi uzrok otkriven je tek 1959., kada je francuski genetičar Jerome Lejeune pronašao višak kromosoma na 21. paru – umjesto uobičajenih 46, osobe s Downovim sindromom imaju 47 kromosoma.
Razvojni i zdravstveni izazovi kod osoba s Downovim sindromom razlikuju se. Mogu uključivati srčane greške, probleme sa štitnjačom, neurološke i gastroenterološke poteškoće, kao i različite stupnjeve intelektualnih teškoća.
Tijekom odrastanja, djeci s Downovim sindromom potrebna je dodatna podrška kroz medicinske i rehabilitacijske tretmane – defektološke, logopedske i fizikalne terapije.
Ovaj dan služi kao podsjetnik na važnost prihvaćanja, razumijevanja i ravnopravnosti, a simbol mu je šarena čarapa. Obujte i vi danas par neusklađenih čarapa i tako pokažite svoju podršku.
***
Downov sindrom je kromosomski poremećaj koji sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj. Predstavlja jedan od najčešćih genskih poremećaja kod ljudi. Ne postoji lijek za ovaj sindrom, ali edukacija i pravilna njega značajno povećavaju životni vijek i kvalitetu života oboljelih.