Dvanaestogodišnji britanski dječak Oran, koji boluje od teške epilepsije, postao je prvi pacijent na svijetu kojem je ugrađen neurostimulator za kontrolu napadaja. Operacija je obavljena u listopadu u bolnici Great Ormond Street u Londonu, a učestalost napadaja kod dječaka smanjila se za 80%. Oran boluje od Lennox-Gastautovog sindroma, oblika epilepsije otpornog na standardno liječenje.
Neurostimulatori u liječenju epilepsije
Neurostimulatori su uređaji koji se ugrađuju u mozak kako bi kontrolirali neurološke bolesti, uključujući epilepsiju. Prof. dr. sc. Tomislav Sajko iz KBC-a Sestre milosrdnice objašnjava da se neurostimulacijske metode liječenja epilepsije dijele u tri skupine: stimulacija vagalnog živca, duboka moždana stimulacija (DBS) i responsive neurostimulation (RSN), koja je korištena kod dječaka Orana.
Tehnološki napredak
Neurostimulatori funkcioniraju kao mali pacemakeri ugrađeni ispod kože na glavi. Elektrode povezane s talamičkim jezgrama detektiraju električnu aktivnost mozga i prekidaju epileptički napad slanjem impulsa. Iako je ova tehnologija već u upotrebi kod odraslih, njena primjena kod djece s Lennox-Gastautovim sindromom predstavlja značajan napredak.
Izazovi i ograničenja
Međutim, učinkovitost neurostimulatora može se smanjiti s vremenom, a rezultati variraju od 50% do 80% kontrole napada. Kod određenih strukturalnih promjena u mozgu, poput skleroze hipokampusa, klasične operacije još uvijek ostaju nezamjenjive.
Budućnost liječenja
Razvoj tehnologije obećava promjenu u načinu liječenja epilepsije, s naglaskom na manje invazivne tehnike. Dr. Sajko vjeruje da će RSN metoda uskoro postati dostupna i u Hrvatskoj, ističući da su hrvatski neurokirurzi dovoljno educirani za njenu primjenu.
Šira primjena neurostimulatora
Dr. Darko Chudy iz KB-a Dubrava, poznat po primjeni DBS-a kod Parkinsonove bolesti, ističe ogroman potencijal mikročipova za mozak. Ova tehnologija mogla bi pomoći u liječenju drugih bolesti i stanja, poput patološke debljine i ovisnosti, ali nosi i rizike zloupotrebe.
Neuroetika i budući izazovi
Razvoj mikročipova za mozak otvara brojna etička pitanja, uključujući potencijal za zloupotrebu u svrhu poboljšanja kognitivnih funkcija zdravih ljudi. Dr. Chudy podsjeća na mogućnosti manipulacije ljudskim mozgom i ističe potrebu za etičkim standardima u istraživanju.
Razvoj mikročipova za mozak
Mikročipovi u mozgu predstavljaju značajan napredak u medicini, ali zahtijevaju pažljivo razmatranje etičkih implikacija. Doc. dr. sc. Morana Brkljačić naglašava da znanost ne smije krenuti u smjeru zloupotrebe tehnologije, već ostati usmjerena na liječenje i poboljšanje kvalitete života pacijenata.
Izvor: Glas Istre