Profesija primalja u Hrvatskoj suočava se s ozbiljnom krizom. Tijekom sljedećih deset godina čak 900 primalja odlazi u mirovinu, dok će s postojećih studijskih programa izaći tek 300 novih stručnjakinja. Ovo ozbiljno upozorenje dolazi s prvog simpozija primalja u Splitu, gdje je naglašena potreba za hitnim povećanjem fakultetskih kvota.
Ključna uloga primalja u zdravstvenom sustavu
Primalje su nezamjenjiv dio tima, s važnim znanjem i sve većim ovlastima. Prema riječima prof. dr. sc. Damira Roje, liječnika iz Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split, u posljednjih 15 godina dogodio se značajan pomak u njihovoj ulozi, što predstavlja pozitivan korak za zdravstveni sustav.
Najveći broj poroda u Hrvatskoj bilježi splitsko rodilište, gdje se godišnje rodi oko 4000 beba. Iako trenutno uspijevaju održavati kvalitetnu skrb, svježi kadrovi primalja ključni su za budućnost.
Nedostatak obrazovnih kapaciteta
Trenutno u Hrvatskoj postoje samo dva preddiplomska studija za primalje – u Rijeci i Splitu – svaki s kvotom od samo 15 studenata godišnje. Predsjednica Hrvatske komore primalja, Biserka Matok Glavaš, ističe da je glavni problem neadekvatno obrazovanje. S ovakvim brojem studenata, za deset godina obrazovat će se tek trećina potrebnih primalja.
Neizostavna uloga primalja
Primalje su prvi kontakt novorođenčadi sa svijetom, pružajući nježnost i stručnost koje su nezamjenjive. Bez njihove podrške, zdravstveni sustav ostaje bez ključnog dijela tima. Povećanje broja upisnih mjesta i ulaganje u obrazovanje neophodni su kako bi se ova plemenita profesija očuvala i razvijala.
Izvor: Glas Istre